Andrea Mesarčíková Rôzne

ŠKOLSTVO: Antiplagiátorský systém eviduje viac ako 66.000 záverečných prác

V antiplagiátorskom systéme, ktorý kontroluje záverečné práce vysokých škôl (VŠ), sa nachádza už vyše 65.000 dokumentov.

Centrálny register záverečných prác (CRZP) upozorňujúci na nečestné kopírovanie vzájomným porovnávaním, spravuje ministerstvo školstva. Po dobu 70 rokov tam uchová prácu spolu s menom autora a názvom VŠ. Register nie je verejne dostupný.
„Najvýznamnejší nárast prác budeme očakávať v roku 2011 v mesiacoch apríl až jún,“ uviedol pre TASR Július Kravjar, ktorý register spravuje. Zber záverečných a kvalifikačných prác do registra sa začal v druhej polovici apríla 2010. Ku koncu septembra evidovali v systéme takmer 66.000 dokumentov od 30 VŠ.
Povinnosť odovzdávať záverečné a kvalifikačné práce do systému vyplýva vysokým školám zo zákona. „Pred pripustením osoby k obhajobe záverečnej práce, rigoróznej práce alebo habilitačnej práce vysoká škola zašle túto prácu v elektronickej forme do centrálneho registra záverečných, rigoróznych a habilitačných prác,“ prikazuje legislatíva. Register následne overí mieru originality zaslanej práce.
„Filozofia takého jednotného centra záverečných prác je pozitívna. Podnieti na väčšiu zodpovednosť pri uvádzaní zdrojov a citácií,“ komentoval pre TASR hovorca Katolíckej univerzity v Ružomberku Vladimír Buzna.
Skupina koaličných poslancov chce v parlamente presadiť novelou ďalší boj proti plagiátorom. Podľa návrhu by už museli byť všetky záverečné práce zverejňované na internete, pričom by sa mohol využiť doterajší systém CRZP. To sa však nepozdáva rektorom. Tí tvrdia, že v prácach ide často o originálne výsledky a niektorým bránia v zverejňovaní napr. legislatívne či etické dôvody, prípadne patentová ochrana.
Ak by návrh novely koaličným poslancom prešiel, záverečné práce by boli zverejňované od mája budúceho roka. Všetky bakalárske, diplomové, rigorózne či habilitačné práce, ktorých sa každoročne vyprodukuje od 50.000 do 100.000, by mali byť dostupné verejnosti nasledujúcich 70 rokov.

Zdroj TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM