Peter Simon Samospráva

Správa ciest v kraji je pripravená: Od piatka počíta so snežením

Na zimnú údržbu ciest majú už teraz pripravených 20 tisíc ton inertného posypového materiálu a na začiatok zimnej sezóny je zabezpečených 5 tisíc ton chemického posypového materiálu.

Ilustračný obrázok k článku Správa ciest v kraji je pripravená: Od piatka počíta so snežením
Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

Začiatok zimnej služby na cestách je úzko spätý s vývojom počasia, príchodom prvého snehu či poľadovice. „Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) je na príchod zimy pripravená. Na základe meteorologických predpovedí počíta v piatok 24. októbra so snežením,“ informovala hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

Už dnes má SC KSK podľa hovorkyne na prípadný zásah pripravené posýpacie vozidlá s radlicami, hoci sa ešte dokončuje údržba vozoviek, cestných telies a zelene. „Od 1. novembra 2014 bude v Košickom kraji aktivovaná nepretržitá spravodajská služba súvisiaca so zimnou údržbou ciest. Vo všetkých piatich strediskách SC KSK budú dispečeri v nepretržitom režime denne minimálne štyrikrát podávať hlásenie o počasí a o zjazdnosti ciest na centrálny dispečing Slovenskej správy ciest v Bratislave,“ pokračuje Bobriková. Postupne, v závislosti od vývoja počasia, sa začne aj nepretržitá zimná služba výkonných zložiek SC KSK.

Ako sme sa ďalej od nej dozvedeli, SC KSK zabezpečuje zimnú údržbu 1918 kilometrov ciest II. a III. triedy a na základe zmluvy s SSC a Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) aj ďalších 264 kilometrov ciest I. triedy v okresoch Michalovce, Rožňava a Trebišov. Zimná údržba ciest je zabezpečovaná zo 14 výkonných pracovísk rozmiestnených po celom Košickom kraji, riadených z piatich oblastných dispečingov. Pre zásahy zimnej údržby má SC KSK k dispozícii 79 posypových vozidiel, desať nákladných vozidiel a 33 traktorov s radlicami, desať snehových fréz, 28 nakladačov a päť autogrédrov. Z celkového počtu posypových vozidiel je 20 vybavených elektronickým ovládaním dávkovania posypového materiálu, ostatné posýpacie nadstavby fungujú ešte na mechanickom princípe.

Prevádzkovateľov nákladnej dopravy, ako aj ostatnú cestujúcu verejnosť upozorňuje SC KSK na zákaz chemického posypu horských prechodov Soroška a Dobšinský kopec v zmysle Operačného plánu SSC.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM