Peter Simon Správy

Statočný čin dobšinských školáčok: Katka a Erika zachránili zrazeného psíka

Žiačky Katka a Erika videli, ako auto prešlo psíka. Nikto ho však nezachraňoval a tak sa rozhodli, že to urobia ony. Za svoj skutok sú nominované na Detský čin roka.

Ilustračný obrázok k článku Statočný čin dobšinských školáčok: Katka a Erika zachránili zrazeného psíka
Zdroj: TASR

Hrdinské činy nie sú o veľkosti, ale o dobrej vôli. Hrdinov nájdeme aj medzi deťmi. Ich činy častokrát prekvapia dospelých. Organizácia ĽUDIA ĽUĎOM je aj tento rok partnerom dlhoročného projektu Detský čin roka, nad ktorým prevzal záštitu prezident Andrej Kiska.

Medzi príspevkami nominovanými na túto cenu sa objavil aj jeden z okolia Rožňavy, presnejšie z Dobšinej. Príbeh, ktorý napísal učiteľ, hovorí o statočnej reakcii dvoch dievčat. Žiačky druhého stupňa Katka a Erika zo ZŠ Zimná 190, Dobšiná v sebe našli odvahu konať v situácii, ktorá by nemala ostať bez povšimnutia.

Neváhali a konali

Podľa listu učiteľa, ktorý dve pohotové školáčky posunul do hlasovania, práve Katka a Erika videli, ako auto prešlo psíka. Nikto ho však nezachraňoval a tak sa rozhodli, že to urobia ony. Zobrali ho k zverolekárke a následne sa rozhodli urobiť zbierku na náklady za ošetrenie. Tu to však nekončí, skôr začína.

„V škole poprosili pána zástupcu, aby im vytlačil fotky psíka a osobne v školskom rozhlase požiadali všetkých, aby prispeli. Veľmi veľa žiakov, ale aj učiteľov príbeh dojal, a tak prispeli aj malými sumami. V škole máme väčšinu žiakov v hmotnej núdzi, ale aj tak sa rozhodli prispieť aspoň málom. Podarilo sa vyzbierať peniaze na röntgen hlavičky a zistilo sa, že nie je potrebná operácia, ale len starostlivá liečba. Dievčatá zbierali peniažky ďalej a dozvedel sa o tom aj pán primátor mesta. Ten navštívil dievčatá priamo na škole a pochválil pred spolužiakmi za to, že ich čin je hodné nasledovať a je príkladom pre nás všetkých,“ opisuje situáciu list.

Primátor dorovnal chýbajúcu čiastku na lieky. Dievčatá sa momentálne o psíka ďalej starajú a hľadajú mu adoptívnu rodinu. Post na učiteľskej stránke o čine dievčat sa šíril internetom a po pár dňoch sa zobrazil vyše 100-tisíc ľudom po zdieľaniach a reakciách ľudí z celého Slovenska, ale aj Česka, mnohých potešil.

Hlasovať môžete aj vy

Rozhodnúť o víťazovi ankety Detský čin roka 2016 môžete aj vy, a to prostredníctvom online hlasovania. Hlasovať môžete do 25.11. 2016 do 24:00 hod. Víťazom ankety sa stane ten malý veľký hrdina či hrdinovia, ktorých príbeh získa najväčšiu podporu hlasujúcich. Víťazný skutok získa cenu ĽudiaĽuďom.sk.

Podporiť príbeh dobšinských školáčok hlasom môžete TU.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM