Peter Simon Správy

Štefan má viac ako 1230 starých mobilov: Už je zapísaný v knihe rekordov, FOTO

Štefan Polgári sa od mladého veku zaujíma o výdobytky modernej doby, až sa dostal k recenzovaniu mobilných telefónov. Tie mu istým spôsobom prirástli k srdcu natoľko, že sa postupom času pustil do ich zbierania.

Ilustračný obrázok k článku Štefan má viac ako 1230 starých mobilov: Už je zapísaný v knihe rekordov, FOTO
12
Galéria
Foto: Juraj Karika / Zdroj: Dnes24.sk

V meste Dobšiná na Novej ulici nájdeme dom, ktorý sa na prvý pohľad ničím nelíši od ostatných. Jeho priestory však ukrývajú niečo nevšedné, čo získalo vďaka mladému Dobšinčanovi pozornosť zástupcov Slovenských rekordov.

Štefan Polgári sa od mladého veku zaujíma o výdobytky modernej doby, až sa dostal k recenzovaniu mobilných telefónov. Tie mu istým spôsobom prirástli k srdcu natoľko, že sa postupom času pustil do ich zbierania.

Sobota 4. marca 2017 sa stala nezabudnuteľným dňom nielen pre mladého zberateľa, ale v konečnom dôsledku aj pre mesto Dobšiná. V tento deň sa totiž na území Dobšinej konal historicky prvý pokus o zápis do Slovenských rekordov.

O 10:00 hod. sa u Štefana Polgáriho, ktorý vybudoval nevšedné múzeum mobilov zahájil pokus o zápis do Slovenských rekordov pod vedením ich zástupcu, Ladislava Hlavácsa a riaditeľky Domu Matice slovenskej v Rožňave, Zlatice Halkovej, tiež za prítomnosti primátora mesta Dobšiná, Jána Slováka.

„Asi pred dvomi rokmi som zbadal ponuku odpredaja väčšej zbierky mobilov, ktorú som odkúpil. Následne som do nej dokupoval niekedy kusy, prípadne aj ďalšie stovky mobilných telefónov až vznikla táto nevšedná zbierka. Ako zberateľovi mi v tomto smere ide najmä o dizajn a konštrukčné riešenie zariadení. Väčšina z týchto mobilov, ktoré tu nájdeme nebola predávaná slovenskými operátormi a výnimočných kusov v svetovom meradle v nich nájdeme zo 30,“ zhodnotil Štefan Polgári, ktorý podľa jeho slov naďalej mieni rozširovať svoju zbierku.

Pozrite si stránku Múzea mobilov v Dobšinej TU.

Zakrátko sa poverení zástupcovia rekordov pustili do spočítavania mobilných telefónov, ktoré má zberateľ z Dobšinej umiestnené na vkusne vyrobených a osvetlených poličkách. Ich záverečné hodnotenie predstavovalo 1231 napočítaných zariadení. Tým si zberateľ vybojoval zápis do Slovenských rekordov.

Ako uviedol Ladislav Hlavács, zástupca Slovenských rekordov, v okrese Rožňava sa jedná momentálne o 12-ty uznaný rekord, z toho štvrtý zberateľský. „Našim cieľom je zviditeľniť šikovných ľudí, ktorí žijú tu na Gemeri. Zápisom do rekordov sa stáva zbierka skutočne výnimočnou, čo potvrdzujeme spočítavaním a následným certifikátom,“ dodal Hlavács.

V Dobšinej sa tak vďaka mladému nadšencovi nachádza historicky prvá uznaná zbierka zapísaná do Slovenských rekordov.

Zdroj: mestodobsina.sk

Obrazom: Dobšiná má slovenský rekord
12
Galéria
Foto: Juraj Karika / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM