Peter Simon Správy

Strecha strážnej veže sa niektorým nepozdáva: Zmena nastane o niekoľko rokov, FOTO

Dominanta nášho mesta uplynulé mesiace prešla rekonštrukciou. Niektorí obyvatelia sa však aj dnes pozastavujú nad farbou strechy. Odpoveď z mestského úradu je prekvapivá.

Ilustračný obrázok k článku Strecha strážnej veže sa niektorým nepozdáva: Zmena nastane o niekoľko rokov, FOTO
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Strážna veža v Rožňave potrebovala bezodkladnú rekonštrukciu. Tá sa týkala viacerých zameraní, jednou bola aj obnova strešnej krytiny. Obyvatelia mesta sa však aj niekoľko mesiacov po skončení prác zastavujú a premýšľajú, prečo má strecha inú farbu, ako bola pôvodná. Informácia vás môže prekvapiť. Na zmenu farby si musíme počkať niekoľko rokov. „Príde mi také čudné, keď sme boli niekoľko rokov, teda dlhých rokov zvýknutí na čiernu farbu strechy a teraz, keď sa pozriem na vežu, tak je svetlá. Treba však uznať, že tie práve prišli vhod,“ povedala pre náš web Veronika z Rožňavy.

Ako informoval Karol Kováč, ktorý vidí hlbšie do týchto stavebných prác, Mestský úrad má vypracovaný projekt rekonštrukcie Strážnej veže. Vzhľadom na kondíciu mesta a možnosti externého financovania (podpora fondov EU, Ministerstva kultúry…) realizuje rekonštrukciu po etapách. „Mestskému úradu sa podarilo získať finančný grant od Ministerstva kultúry na výmenu strešnej krytiny. Vzhľadom na práce, ktoré je nevyhnutné vykonať pri výmene krytiny a havarijný stav niektorých častí Strážnej veže, tieto financovalo Mesto Rožňava z rozpočtových prostriedkov schválených v rozpočte mesta (napr. výmena rozvodov bleskozvodu, opadaná omietka, nebezpečne zvetraná dlažba, prehnité časti drevenej konštrukcie zábradlia a iné),“ hovorí Kováč.

Zvýšila sa atraktivita

Výmena krytiny a spomínané práce podľa slov Kováča zvýšili atraktivitu veže a hlavne jej bezpečnosť nielen pre návštevníkov, ale aj pre okoloidúcich. „Vynovila sa strešná krytina, dlažba, prehnité časti laťovania a drevenej konštrukcie zábradlia, kotvenie zábradlia a realizovala sa sanácia poškodenej omietky,“ spresnil.

Rekonštrukčné práce na Strážnej veži v dohľadnej dobe nie sú plánované. „Mesto má v rozpočte určené iné priority, ale keď sa naskytne možnosť získania účelového grantu, určite sa budeme oň uchádzať. Rozsah prác bude určený a limitovaný výškou grantu a možnosťami spolufinancovania mesta. Ešte dôjde k úprave omietok, hneď ako to klimatické podmienky dovolia, t.j. realizujú sa korekčné práce na hrubo omietnutých častiach tak, aby boli zachované pôvodné línie,“ hovorí Karol Kováč.

Zmena farby nastane o niekoľko rokov

Výmena strešnej krytiny sa realizovala za prísneho dohľadu Krajského pamiatkového úradu (ďalej len KPU), ktorý určil pre tento účel osobu zodpovednú za dozor nad realizovanými prácami. „Podmienkou bolo zachovať autenticitu strešnej krytiny. Preto bol použitý ručne vyrezávaný drevený šindeľ, ktorý je ošetrený bezfarebným ochranným náterom, ktorý má ochrániť drevo. Aj pôvodná strecha bola z takto upraveného dreveného šindľa a svoju charakteristickú "čiernu farbu“ – patinu získala rokmi vplyvom poveternostných vplyvov. Aj nová krytina v priebehu niekoľkých rokov získa túto patinu. Už po budúcej zime si budete môcť povšimnúť podstatný rozdiel v odtieni farby," dodal na otázku farby strechy Karol Kováč.

Obrazom: Strecha strážnej veže sa niektorým nepozdáva
5
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM