Peter Simon Správy

Súčasť histórie Rožňavy: Keramické emblémy sa nachádzajú aj v sále historickej radnice, FOTO

Čo znázorňujú a podľa koho návrhu sa vlastne vyhotovili? Tieto skvosty okrem radnice nájdeme aj na inom mieste.

Ilustračný obrázok k článku Súčasť histórie Rožňavy: Keramické emblémy sa nachádzajú aj v sále historickej radnice, FOTO
4
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Niektorí sa pri nich zastavujú a obdivujú a iní zas premýšľajú, skade sa tam nabrali. Emblémy už patria k našej histórii. Nenachádzajú sa však len na radnici. Zisťovali sme viac.

„Keramické emblémy alegorického zobrazenia poľnohospodárstva, baníctva, strojárenstva, priemyslu, vedy, hudby, tanca, literatúry, písomníctva, obchodu a dopravy a troch cností – viery, nádeje a lásky boli vyhotovené podľa návrhu Kolomana Tichyho, ktorý bol v roku 1957 poverený riešením interiéru veľkej sály Radnice v Rožňave,“ prezradila Sylvia Holečková z Baníckeho múzea v Rožňave.

Jedenásť emblémov je vyhotovených z glazovanej pálenej hliny. „Štyri z nich – emblémy baníctva, priemyslu, strojárstva a poľnohospodárstva sú dnes umiestnené v Historickej expozícii – prezentačnom múzejnom depozitári, ostatné zdobia priestory kongresovej sály historickej Radnice,“ doplnila Holečková

Koloman Tichy bol v rokoch 1924 – 1940 riaditeľom Mestského múzea v Rožňave a po zlúčení sa Mestského múzea s Bansko-hutníckym múzeom v roku 1940 sa stal riaditeľom Rožňavského bansko-hutníckeho a mestského múzea.

Obrazom: Keramické emblémy
4
Galéria
Foto: Sylvia Holečková
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM