Tlačové správy

Tankovať CNG sa oplatí: Dôvody, prečo by ste mali prejsť na zemný plyn sú jasné!

Využívanie alternatívnych palív v automobilovom priemysle je na Slovensku stále biedne. Medializujú sa elektromobily, a pri tom je oveľa úspornejší spôsob, ako naše autá nakŕmiť.

Ilustračný obrázok k článku Tankovať CNG sa oplatí: Dôvody, prečo by ste mali prejsť na zemný plyn sú jasné!
Zdroj: PR

Stlačený zemný plyn (ďalej len CNG) je jedna z mála alternatív k benzínu a nafte, ktorá je výrazne šetrná k autám, nezaťažuje životné prostredie a v konečnom dôsledku je ekonomicky východná.

Na spomínané výhody CNG zareagovali aj viaceré automobilky, ktoré majú vo svojej ponuke modely s pohonom na CNG. Spomeňme Fiat, Opel, SEAT, Volkswagen, ale aj u nás stále najpopulárnejšiu Škodu. Vo všetkých prípadoch ide o modely priamo od výrobcu. To znamená, že sa na ne vzťahuje rovnaká záruka ako na ktorékoľvek iné auto daného výrobcu.

Podľa štatistík spoločnosti SPP CNG registrujeme na Slovensku ku koncu minulého roka 1 893 vozidiel s pohonom na CNG. Z toho 1 605 áut do 3,5 tony. Jednou z prvých firiem na Slovensku, ktoré začali jazdiť s vozidlami na CNG, je banskobystrická firma Alfa Bio, výrobca rastlinných produktov Lunter. Vďaka neúnavnému tlaku predstaviteľov tejto firmy totiž spoločnosť SPP CNG otvorila v druhej polovici marca prvú verejnú čerpaciu stanicu CNG v Banskej Bystrici – časti Kremnička.

„Aktuálne sme otvorili plniacu stanicu v Banskej Bystrici, v nasledujúcom roku plánujeme vybudovať podobnú v Trnave. Máme však v pláne budovanie nových plniacich staníc priamo v motoristami žiadaných lokalitách, v blízkosti existujúcej infraštruktúry. Som presvedčený o tom, že CNG ako palivo má zmysel. Motoristi majú vďaka nemu radosť nielen z nižších nákladov na prejdený kilometer, ale aj z ekologickej jazdy a zelenej krajiny, ktorá tu zostane pre nasledujúce generácie,“ povedal Martin Lukáčik, konateľ SPP CNG.

1. CNG – bezpečné palivo

CNG je bezpečné z každého hľadiska. Pre životné prostredie aj pre ľudí. Pri prípadnom úniku do ovzdušia sa rozptýli v atmosfére, takže nedôjde k znečisteniu pôdy, povrchových ani podzemných vôd. Pri prieraze tlakovej nádrže nehrozí výbuch. Je ľahší ako vzduchu, takže pri úniku stúpa hore, preto s autom na CNG môžete bezpečne parkovať aj v podzemných a uzatvorených garážach. Keby sa aj človek nadýchal CNG, nič sa nestane, pretože CNG nie je jedovaté.

2. CNG – ekonomicky výhodné palivo

Počas posledných troch rokov bol stlačený zemný plyn stále lacnejší ako nafta, v priemere o viac ako 11 %. V porovnaní s dieselovými autami môžu majitelia pri prevádzke na CNG ušetriť 10 – 20 % nákladov na palivo, v porovnaní s benzínovými vozidlami dokonca 20 – 40 %.

A ušetria aj podnikatelia! Podľa zákona č. 361/2014 Z. z. platia totiž za autá na CNG nižšiu daň z motorových vozidiel, pretože CNG je kvalifikované ako alternatívne palivo.

Vydýchne si aj motor. V porovnaní s benzínom predávaným na pumpách má CNG vyššie oktánové číslo (120 – 130 oproti 95 – 99), čo sa pretavuje do vyššej odolnosti motora voči tzv. detonačnému spaľovaniu, teda klopaniu motora, najmä v nízkych otáčkach a vysokom zaťažení. Motor pri chode na CNG sa menej opotrebováva, dobre štartuje aj pri nízkych teplotách.

3. CNG – ekologicky výhodné palivo

Najhlavnejšou výhodou CNG je, že má lepšie ekologické ukazovatele ako benzín či nafta. Motory spaľujúce CNG majú výrazne nižšie emisie skleníkových plynov. Emisie oxidu uhoľnatého (CO) sú nižšie o 50 %, oxidov dusíka (NOx) o 75 %, oxidov síry (SOx) o 99 % a polyaromatických uhľovodíkov (PAU) o 45 %. Čo je tiež veľmi dôležité, pri spaľovaní CNG nevznikajú takmer žiadne pevné častice (PM) ani sadze. To má pozitívny vplyv nielen na ľudí a rastliny, ale aj na motor, pretože sa nezanáša karbónom.

24 hodín, 365 dní v roku

Na Slovensku je spustených 11 verejných plniacich staníc CNG, z ktorých 9 prevádzkuje spoločnosť SPP CNG. Tie sú k dispozícii NONSTOP, samoobslužným spôsobom, avšak pod dohľadom dispečingového pracovníka, ktorý motoristom v prípade potreby pomôže.

Plniace stanice CNG:

 • Banská Bystrica – pri Alfa Bio, Kremnička
 • Bratislava – Prístavná
 • Bratislava – Jurkov dvor
 • Komárno
 • Košice
 • Michalovce
 • Nitra
 • Nové Mesto nad Váhom
 • Žiliny
 • Zvolen – areál SAD Zvolen
 • Banská Bystrica – areál SAD Zvolen

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Zdroj: PR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM