Správy

Teplé dni sa blížia: 3 vyhľadávané lokality na Gemeri, ktoré vás očaria, FOTO

Teplé dni sa blížia. Pre tých, ktorí obľubujú prírodu, máme niekoľko tipov.

Ilustračný obrázok k článku Teplé dni sa blížia: 3 vyhľadávané lokality na Gemeri, ktoré vás očaria, FOTO
12
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Načerpať novú energiu môžete na viacerých vyhľadávaných miestach v našom okrese. Tu sú niektoré z nich, ktoré sa ozaj oplatí navštíviť.

Vyhliadková veža Turecká

Známy turistický chodník Turecká, ktorý sa nachádza neďaleko nášho mesta, láka priaznivcov čerstvého vzduchu stále. Na vrchole sa nachádza vyhliadka. Ďalšou nevšednou atrakciou náučného chodníka je možnosť vstupu do starých banských chodieb, ktoré sa nachádzajú v masíve. Turecká v Slovenskom rudohorí je známa veľkou koncentráciou rudných žíl, ktoré sa tu v minulosti ťažili. Po vystúpení na vežu sa vám naskytne krásny pohľad na okolie Gemera a za priaznivého počasia uvidíte aj štíty Vysokých Tatier.

Domica a okolie

V tomto prípade sa jedná o krátky náučný chodník, ktorý je možné absolvovať približne za hodinu. Samotný spomínaný chodník nadväzuje na podobný a vedúci v Aggteleku na území Maďarska. Na trase je päť zastávok s informačnými panelmi na témy: Chránená krajinný oblasť Slovenský kras, Jaskyňa Domica, Fauna a flóra, Geológia a geomorfológia a Poľnohospodárstvo. Nenáročný výlet prechádza prírodnou rezerváciou Domické škrapy. K najväčším zaujímavostiam blízkeho okolia patria viaceré škrapy, krasové jamy, priepasti a jaskyne. Takže okrem zdravej prechádzky sa určite dozviete aj zaujímavosti z tejto oblasti.

Krásny výhľad

Na Silickej planine nájdete čarovné miesto, ktoré ponúka úchvatný výhľad na mesto. V prípade priaznivého počasia odtiaľ zazriete aj najvyššie vrcholy Vysokých Tatier, ale aj iné krásne scenérie Gemera. Ide o Dievčenskú skalu. Tieto miesta sú pre mnohých Rožňavčanom dobre známe. Aj keď nie každý bol „tam“ hore, dobre ich je vidieť aj priamo z nášho mesta.

Dobrým východiskovým bodom k skale sú Jovice, či už spomínaná Krásnohorská Dlhá Lúka, ak si však vyberiete prvú možnosť, v začiatkoch túry sa pripravte na strmšie stúpanie. Na planine je to už „pohoda“.

Fotky z Dievčenskej skaly nájdete v našej galérii. :)

Vrch Dievčenská skala sa vypína na severnom okraji Silickej planiny medzi obcami Jovice a Krásnohorská Dlhá Lúka. Leží v nadmorskej výške 660 metrov. Zo skaly nádherne uvidíte Rožňavu a okolité obce. Zazriete aj hrad Krásna Hôrka, mauzóleum, či všetky okolité vrchy.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM