Tlačové správy

Tip na knihu: Novinka Spálenisko je o ľuďoch, ktorí nerobia hrdinské činy. Práve naopak...

Všetci v tomto príbehu klamú, podvádzajú, taja svoju minulosť, manipulujú, niektorí dokonca aj vraždia. Pre peniaze, politickú moc, nové územia, ale aj rasizmus, žiarlivosť, nenaplnenú lásku, fanatizmus, problematické detstvo a vlastnú nevyrovnanosť.

Ilustračný obrázok k článku Tip na knihu: Novinka Spálenisko je o ľuďoch, ktorí nerobia hrdinské činy. Práve naopak...
Zdroj: Bux.sk

„V tomto príbehu nie je žiadna pozitívna postava,“ tvrdí autorka Spáleniska Jana Shemesh. Aj preto sa pohrala s názvom, ktorý na obálke hovorí jasnou rečou.
Po nás potopa.
Spálenisko.
K.O.

Tento príbeh sa odohráva v Izraeli v nedávnej minulosti, ale mohol by sa odohrávať kdekoľvek a kedykoľvek. Spálenisko je rozprávanie o ľuďoch, ktorí nerobia žiadne hrdinské činy, len chcú prežiť. Spúšťajú tak reťaz udalostí s fatálnymi dôsledkami a sami sa stávajú ich obeťami. Bojujú medzi sebou aj so svojimi démonmi, ale nevíťazí nikto.
Zostáva len spálená zem.
Doslova aj symbolicky.

Podieľal sa na podniku zvanom osady, pre ktorý teroristi zabili jej vnuka. Jej najmilovanejšieho vnuka Šaia. Šai mal iba tri roky, keď ho uniesli. Chceli, aby výmenou za chlapca rabín verejne sľúbil, že prestane zaberať palestínsku zem. Policajti ich presvedčili, že Šaia vyslobodia. Oslobodzovacia akcia sa však skončila úplne zle. Únoscovia ho uškrtili, predtým ako ich všetkých vystrieľali. Lea sa zrútila, myseľ jej zasiahla nenávisť, nežila pre nič iné len pre pomstu. Rabín musel pykať. Bola to jeho nenažratosť, jeho falošné proroctvá, jeho túžba po moci, čo zabili Šaia.
Nemohla ho zasiahnuť priamo, preto sa rozhodla zastaviť jeho podnikanie. Vedela, že hoci ona je špiónka, špehujú aj ju, že vedia o každom jej kroku. Musela si nájsť spojenca medzi tými, čo ju riadili. Nebolo tajomstvom, že v izraelských tajných službách pôsobili aj ľudia, ktorí nesúhlasil s osadníckou politikou, mysleli si, že ochrana osád neprimerane vyčerpáva bezpečnostné zložky a židovskí náboženskí fanatici sú rovnakou hrozbou ako teroristi. Lea využila všetku svoju intuíciu, inteligenciu a kontakty, aby takého našla. Potom už išlo všetko ľahko.

Jana Shemesh je publicistka a blogerka. Ostatných desať rokov žije v Izraeli, odkiaľ prispieva do slovenských médií textami o politike aj spoločenských fenoménoch.
Vo vydavateľstve Ikar jej vyšli tri knihy: životopisne ladená Smrť si neškrtne o živote s onkologickým ochorením a Dobrá krajina a jej voľné pokračovanie Kľúč k minulosti. Najnovší román sa volá SpálenisK.O. a hovorí o tom, že hriechy naozaj ani dym neprekryje. Zostávajú, pretrvávajú, sú v nás a nesieme si ich po celý život. Ovplyvňujú naše vzťahy, konanie i rozhodovanie. Hriechy ani dážď nezmyje.

Začítajte sa do novinka SpálenisK.O. od Jany Shemesh.

Zdroj: Bux.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM