Správy

Tipy na letný výlet v našom okrese: Slovenský kras očarí jaskyňami i malebnou prírodnou scenériou

Východ Gemera obkolesujú na severe Volovské vrchy ako najvýchodnejšia časť Slovenského rudohoria, na juhu sa rozprestiera jedna z najzaujímavejších prírodných častí Slovenska – Slovenský kras.

Ilustračný obrázok k článku Tipy na letný výlet v našom okrese: Slovenský kras očarí jaskyňami i malebnou prírodnou scenériou
Zdroj: Dnes24.sk

Jedinečnosť prírody nás prekvapuje každý deň. Príjemným spestrením počas leta môžu byť aj výlety neďaleko Rožňavy. Náš okres toho ponúka naozaj veľa. Pozrite si naše tipy na výlet a lokality, ktoré by ste mali určite navštíviť.

  • Tornaľa: Na rieke Slanej na juhu Gemera leží mestečko Tornaľa, pred rokom 1990 Šafárikovo. Archeologické nálezy potvrdzujú, že lokalita bola osídlená od doby bronzovej. Neďaleko sa nachádzajú ruiny Gemerského hradu.
  • Plešivec, Domica: Na sútoku rieky Slanej s riečkou Štítnik sa nachádza mestečko Plešivec, ktoré je tiež dôležitým dopravným uzlom. Južne od Plešivca, na svahoch Silickej planiny, sa nachádza Domica, najväčšia jaskyňa Slovenského krasu. Spoločne s maďarskou jaskyňou Baradla tvorí jaskynný systém s celkovou dĺžkou 25 kilometrov. Domica je dlhá 5358 metrov, z čoho od roku 1932 pre verejnosť sprístupnili okruh s dĺžkou 1315 metrov. Jaskyňu objavil Ján Majko 3. októbra 1926.
  • Slovenský kras: Viac než 78 percent lesov a vyše 1350 jaskýň – aj to je národný park a biosférická rezervácia Slovenský kras. Územie s plochou 346 štvorcových kilometrov tvorí sústava náhorných plošín s množstvom podzemných i povrchových krasových javov, kaňonov riek a tiesňav, ktoré tieto planiny od seba oddeľujú.
  • Gerlašská skala: Skalu vysokú 752 metrov nad morom pomenovali podľa toho, že z nej za vhodných podmienok vidieť nielen Kráľovu hoľu, ale aj Vysoké Tatry s Gerlachovským štítom.
  • Silická planina: Na východ od Plešivca smerom k maďarskej hranici sa nachádza známa Silická planina, náhorná plošina vo výške od 500 do 634 metrov nad morom. Jej územie na západe ostro ohraničuje kaňon Slanej, na juhu susedí s Rimavskou kotlinou a na severe ju od Rožňavskej kotliny oddeľujú strmé stráne. Práve takéto náhorné plošiny so strmými svahmi a s kaňonmi sú typické pre planinový typ krasu. Ďalším príznačným útvarom sú škrapy, skaly s ryhami. Rezerváciou sú napríklad Kečovské škrapy pri Kečove. Uprostred planiny ležia obce Silica a Silická Brezová.
  • Gombasecká jaskyňa: Patrí k jaskyniam s najmalebnejšou kvapľovou výzdobou a zároveň sa vyznačuje veľmi priaznivými mikroklimatickými pomermi, pre ktoré sa tu v minulosti pokusne liečili ochorenia dýchacích ciest. Dnes je sprístupnených 300 metrov z celkovej dĺžky 1,5 kilometra. Jaskyňa leží v katastri obce Slavec.
  • Krásnohorská jaskyňa: Nachádza sa bližšie ku Krásnohorskému Podhradiu. Sprístupnená trasa s dĺžkou 450 metrov vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý s výškou takmer 33 metrov patrí medzi najväčšie kvaple sveta.
  • Rožňava: Mesto s prvou písomnou zmienkou z roku 1291 je späté s baníckou tradíciou, ťažilo sa tam zlato, striebro, meď a železná ruda. Historické jadro má tvar priestranného štvorcového námestia, ktoré je najväčšie svojho druhu na Slovensku. Dominuje mu mestská veža ako súčasť radnice, spomedzi množstva pamiatok možno spomenúť Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie, gotickú stavbu pôvodne z 13. storočia, prestavanú v 15. a 16. storočí.
  • Krásna Hôrka: Jeden z najznámejších hradov na Slovensku zachvátil v marci 2012 požiar, odvtedy je zatvorený. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1333, od roku 1961 je národnou kultúrnou pamiatkou.
  • Betliar: Opäť ide o jeden z najznámejších kaštieľov na Slovensku. V 18. storočí ho postavili na základoch staršieho renesančného hradu. Po viacerých úpravách získala v rokoch 1880 – 1886 stavba dnešnú podobu. Kaštieľ, ktorý spravuje Slovenské národné múzeum, je jediným, ktorý sa po roku 1945 zachoval s pôvodným zariadením a zbierkami. Obklopuje ho pekný zámocký park s najväčším umelým vodopádom na Slovensku.
  • Hrušov, Hrhov: Malebná obec Hrušov leží v západnej časti Turnianskej kotliny pod Jablonovským sedlom, nazývaným aj Soroška v Abovskom regióne. Pri obci sa nachádza Hrušovská jaskyňa, ktorá však nie je prístupná verejnosti. V Hrušovských rybníkoch sa povoľuje lov rýb. Na svahoch Slovenského krasu sa rozprestiera rezervácia Hrušovská lesostep s bohatou teplomilnou flórou a faunou. Smerom ku Košiciam leží obec Hrhov s priľahlými Hrhovskými rybníkmi, takisto vhodnými na rybačku.
  • Zádielska tiesňava: Na východe Slovenského krasu sa možno prejsť mimoriadne malebnou krasovou dolinou, ktorú dopĺňa Cukrová homoľa, ihlanovitá skala najväčšia svojho druhu na Slovensku.
  • Volovské vrchy, Volovec: Na severnej strane Gemera sa tiahnu Volovské vrchy s najvyššími vrcholmi Volovec (1212 metrov nad morom) a Skalisko (1284 metrov nad morom). Kruhový výhľad zo Skaliska patrí medzi najkrajšie na Slovensku.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM