Peter Simon Správy

TOTO potešilo každého: Pozrite si nádherné zábery, aké ste už dlho nevideli! FOTO, VIDEO

Ľudia v údive vychádzali na ulicu. Autá na hlavnom ťahu zastavovali pri krajnici. Historická pamiatka ožila. To, čo sa odohralo potešilo azda každého. Nechýbali ani slzy.

Ilustračný obrázok k článku TOTO potešilo každého: Pozrite si nádherné zábery, aké ste už dlho nevideli! FOTO, VIDEO
5
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

V piatok, 10. marca 2017 ubehlo presne päť rokov od tragédie, ktorá otriasla nielen Gemerom či Slovenskom, ale aj svetom. Rozsiahly požiar sa v roku 2012 pustil do pustošenia pamiatky okolo 13:30 hod. Na hrade po tom zavládol smútok a pusto. Včera večer sa však udialo niečo, čo doslova zastavilo život v celej dedinke.

Či už na mobil, alebo profesionálny fotoaparát, každý si chcel urobiť aspoň jeden záber. My sme sa do práce pustili tiež a okrem toho sme zo snímkou odstránili aj žeriav. Vznikli tak fotky, ktoré vyzerajú ako pred požiarom. Zhotovili sme aj video. Gemerčania, tieto zábery musíte jednoznačne vidieť.

Po požiari zhasli aj svetlá

Tentoraz sa však na niekoľko hodín počas noci ku hradu vrátili. Všetko to začalo 10. marca 2017 pred 19-tou hodinou. Farby svetiel na hrade Krásna Hôrka pre každého vytvorili akúsi nostalgiu. Podľa slov starostu Krásnohorského Podhradia, Petra Bolla sa o všetko postaral jeden sponzor. „Predtým, pokiaľ hrad fungoval v plnej kráse, tak bolo zabezpečené aj osvetlenie, ktoré ešte v tom čase vybavil bývalý prezident Rudolf Schuster. Samozrejme aj toto osvetlenie bolo pri požiaru poškodené a pred pár dňami nám jeden z miestnych podnikateľov ponúkol, že nám v toto smutné 5. výročie osvetlí hrad v takej miere, ako bol osvetlený v tom čase,“ hovorí starosta Peter Bollo.

Život sa na chvíľu zastavil

Hrad bol viditeľný už z diaľky a z kopcov vyzeral, ako keby vyrastal priamo z oblakov. Tesne pred oficiálnym osvetlením sa však za tmy na hradný kopec vyštveralo približne 45 nadšencov. Tí za pomoci svetiel vytvorili na strmom zráze smutného smajlíka. Touto akciou chceli poukázať na zdĺhavú rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky.

Ľudia z obce vychádzali z domov a priamo z ulíc sledovali čo sa na hrade deje. Pri našom fotení sme videli, ako sa autá na hlavnom ťahu v smere na Košice zastavovali pri krajnici a s upriameným zrakom hľadeli k hradu. Tento počin sa organizátorom podaril na jednotku s hviezdičkou. Veď posúďte sami.

Hrad by mal byť podľa oficiálnych informácií osvetlený aj v sobotu 11. marca 2017 od 19:00 hod. do 21:00 hod.

Video: Peter Simon / Zdroj: YouTube.com
Obrazom: Pozrite si nádherné zábery hradu, aké ste už dlho nevideli!
5
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM