Andrea Mesarčíková Rôzne

TORNAĽA: Kandidáta na primátora Jána M. obžalovali z prijímania úplatku

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok 11. októbra obžalobu na Jána M., bývalého riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), súčasného prednostu Mestského úradu v Tornali a kandidáta na primátora. Ten ešte pred tro

Ján M. ako riaditeľ Úradu BBSK v presne nezistenom čase v júni v 2007 požadoval od M. C. a M. D. vystupujúcich v mene neziskovej organizácie Domov, Veľké Pole, úplatok vo výške 66.387 eur v súvislosti s odpredajom nehnuteľností bývalého Domova sociálnych služieb Veľké Pole, v ktorých vykonáva svoju činnosť nezisková organizácia Domov, Veľké Pole, za 199.163 eur. A to aj napriek tomu, že ich hodnota v zmysle prvého vypracovaného znaleckého posudku, ktorý mu bol predložený, bola 381.730 eur.
Následne 23. augusta 2007 Zastupiteľstvo BBSK uznesením č. 234/2007 schválilo priamy predaj predmetného nehnuteľného majetku BBSK do spoluvlastníctva M. C. s manželkou D. C. a M. D. s manželom F. D. za kúpnu cenu 199.163 eur. Po podpise kúpnej zmluvy a uhradení kúpnej ceny dňa 13. novembra 2007 v kancelárii riaditeľa úradu prevzal od M. C. a M. D. žiadaný úplatok vo výške 66.387 eur.
Podľa hovorkyne generálneho prokurátora Svetlany Močkovej Ján M. v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu priamo pre seba žiadal a prijal úplatok a taký čin spáchal ako verejný činiteľ, čím spáchal zločin prijímania úplatku.
Exriaditeľa BBSK obvinila polícia z korupcie ešte v auguste 2008, vo svojej funkcii však zotrval do začiatku tohto roka. Bývalý predseda BBSK Milan Murgaš pokladal celý prípad za vykonštruovaný a spustený na základe objednávky istých stranícko-ekonomických štruktúr s cieľom paralyzovať činnosť Úradu BBSK. Bývalému riaditeľovi úradu dôveroval a veril, že je nevinný.
Ján M. v súčasnosti pôsobí na Mestskom úrade v Tornali ako prednosta a v komunálnych voľbách kandiduje na post primátora.

Zdroj TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM