Rôzne

Unikátne ARCHÍVNE ZÁBERY z výstavby vodného diela v Dobšinej

Je to skoro 70 rokov, kedy sa začalo budovať vodné dielo Dobšiná – Dedinky.

Ilustračný obrázok k článku Unikátne ARCHÍVNE ZÁBERY z výstavby vodného diela v Dobšinej
9
Galéria
Zdroj: Dobšiná v časoch svojej slávy

Unikátny vodný systém Dobšiná – Dedinky, ktorý u nás vyrástol v päťdesiatych rokoch minulého storočia, bol svojho času veľkým konštrukčným dielom. Pozrite si unikátne fotografie, ktoré dnes slávia skoro 70 rokov.

Unikátna stavba

Vodná elektráreň Dobšiná je v prevádzke od 1953. Prečerpávacia vodná elektráreň Dobšiná je prvou väčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou na Slovensku. Po rekonštrukcii v roku 2003 sa jej výkon navýšil.

V galérii vám prinášame niekoľko dobových fotografií z celej realizácie stavby.

Prvá lopata sa zaryla do zeme už v roku 1950, hoci sa budovala ešte niekoľko rokov. Vodné dielo Dobšiná pozostáva z hornej nádrže Palcmanská Maša na rieke Hnilec, dolnej nádrže vo Vlčej doline, vyrovnávacej nádrže pod Dobšinou na Dobšinskom potoku a prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná I a dvoch malých vodných elektrární Dobšiná II a III.

Zaujímavosťou riešenia tejto vodnej stavby je prevedenie vôd z povodia rieky Hnilec do povodia Dobšinského potoku, čo umožňuje energeticky využívať výškový rozdiel 285,5 m medzi jednotlivými údoliami.

Dedinky sú vyhľadávané počas celého roku

Dedinky sú skrátka ideálnym miestom aj kúpanie. Okrem plávania či opaľovania na slnku, ktoré vás nič nestojí, si za malý poplatok môžete zapožičať vodný bicykel, alebo čln a po vode sa vybrať napríklad aj do Stratenskej píly. Okrem toho sú vstupnou bránou do Slovenského Raja. Jesenné prechádzky patria k nezabudnuteľným. V zime si tu zas môžete zalyžovať a v ideálnych zimných podmienkach aj zakorčuľovať na spomínanej vodnej nádrži pod holým nebom.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Obrazom: Historické pohľady na výstavbu unikátneho vodného systému
9
Galéria
Zdroj: Dobšiná v časoch svojej slávy
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM