Radka Deckerová Správy

V Rožňave odovzdali medaile vojakom, ktorí pôsobili v Afganistane

Pamätné medaile za účasť vo vojenskej misii ISAF si dnes v Rožňave prevzalo 103 vojakov, ktorí sa po polročnom pôsobení vrátili z Afganistanu.

Ilustračný obrázok k článku V Rožňave odovzdali medaile vojakom, ktorí pôsobili v Afganistane
Zdroj: TASR

Na slávnostnom nástupe na Námestí baníkov im ich odovzdal štátny tajomník Ministerstva obrany SR Miloš Koterec a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek. Zároveň im poďakovali za profesionalitu a odbornú pripravenosť, ktorú preukázali pri strážení základne v Kandaháre, najväčšej základne NATO v Afganistane.

Podľa štátneho tajomníka mimoriadne významné bolo aj nasadenie slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá cvičila pohotovostný útvar afganskej polície. „Výsledkom práce boli operácie a zásahy, ktoré pomohli k odhaleniu a zničeniu skladísk zbraní, podomácky vyrobených výbušnín a drog. Veľkým úspechom bolo aj zadržanie niekoľkých podozrivých osôb, medzi ktorými bol aj veliteľ Talibanu,“ konštatoval Koterec.

Slovenská republika nateraz v krajine ukončila pôsobenie jednotiek pre špeciálne operácie SOTU. Ako však predstaviteľ rezortu obrany dodal, ozbrojené sily získali jednu z najcennejších spôsobilostí, ktorú plánujú využiť aj pri ďalšom pôsobení v Afganistane. „Veľmi ma teší, že vysoké ocenenie vašej práce je pre mňa bežnou záležitosťou pri stretnutiach s našimi partnermi,“ zdôraznil štátny tajomník.

Od roku 2002 sa podľa slov generálporučíka Vojteka v misii ISAF vystriedalo dosiaľ 2878 slovenských vojakov, aktuálne v misii pôsobí 246 Slovákov.

Misia ISAF v Afganistane sa končí v budúcom roku, sťahovanie slovenských vojakov bude kopírovať plán medzinárodného spoločenstva. Nová misia SOGT v krajine sa zameria na výcvik a podporu afganských bezpečnostných síl. Slovensko sa podľa vyjadrení štátnych predstaviteľov chce zapojiť aj do tohto mandátu. „SR je pripravená prispieť finančne, aj ozbrojenými silami,“ potvrdil Koterec.

Foto tasr: František Iván

V Rožňave odovzdali medaile vojakom, ktorí pôsobili v Afganistane
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM