Peter Simon Správy

V Slovenskom raji pribudli nové nordic walking trasy: Všetky začínajú v Stratenej!

Štyri turistické okruhy dlhé od štyroch po 12,6 km určené pre milovníkov nordic walkingu pribudli v okolí Spiša a Slovenského raja.

Ilustračný obrázok k článku V Slovenskom raji pribudli nové nordic walking trasy: Všetky začínajú v Stratenej!
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Všetky trasy začínajú v obci Stratená v okrese Rožňava a smerujú do Stratenského kaňona, na Stratenskú pílu po turistických trasách cez Malé a Veľké Zajfy do obce Dedinky až na Geravy v Slovenskom raji. O nových trasách informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Slovenský raj & Spiš Ivana Hrebenárová.

„Nordic walking je možné absolvovať individuálne alebo skupinovo so sprievodcom. Otvorenie nových trás sa uskutoční 10. decembra spoločným prechodom jedného z okruhov zo Stratenej na Stratenskú pílu v rámci podujatia Advent v Dobšinskej ľadovej jaskyni, a to so zrazom účastníkov o 9.45 h na autobusovej zastávke v Stratenej,“ priblížila Hrebenárová.

Projekt vznikol s finančnou podporou OOCR Slovenský raj & Spiš a Ministerstva výstavby, dopravy a regionálneho rozvoja SR. V Slovenskom raji a na Spiši si v zimnom období môžu návštevníci vychutnať okrem pešej turistiky, bežecké a zjazdové lyžovanie či ľadolezenie. Zážitkom je podľa riaditeľky miestnej OOCR aj zimný prechod jedným z najdlhších a najznámejších kaňonov na Slovensku, a to prielomom Hornádu. „V prípade priaznivých podmienok je ho možné prejsť pešo, na bežkách či dokonca na korčuliach,“ povedala.

Upravené a s novým či obnoveným značením sú pripravené aj lyžiarske bežecké trate v stredisku Mlynky – Biele vody či v lokalite Grajnár. „V Slovenskom raji a okolí sa na bežkách môžete pohybovať po turistických chodníkoch, ktoré sú tomu prispôsobené. Trate tu však nie sú upravované. Bežkárske trasy spájajú severnú časť Slovenského raja s južnou, či už cez Čertovu hlavu, Glac alebo Kopanec. Hrebeňové bežkárske trasy Galmusu patria medzi náročnejšie, ale zato čarovné vďaka prekrásnej okolitej prírode,“ priblížila. Skialpinisti si môžu vyskúšať výstup na Veľkú Knolu, Čertovu hlavu alebo Kráľovu hoľu.

Počas zimnej sezóny budú pre turistov, lyžiarov a bežeckých lyžiarov prispôsobené autobusové spoje. „Tie ich dopravia z Čingova, Smižian a Spišskej Novej Vsi smerom na Grajnár, do Hnilčíka, lyžiarskeho strediska Mraznica, na Mlynky, Biele Vody a späť. Autobusy budú premávať od 26. decembra do konca marca 2017 podľa snehových podmienok,“ uzavrela Hrebenárová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM