Peter Simon Správy

Viceprimátor Dionýz Kemény o Vianociach: V minulosti boli sviatky osobnejšie

Ani sme sa nenazdali a Vianoce nás zasiahli v plnej sile. Zástupca primátora prezradil, ako ich prežíva a akému športu určite počas dní voľna neodolá.

Ilustračný obrázok k článku Viceprimátor Dionýz Kemény o Vianociach: V minulosti boli sviatky osobnejšie
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Určite v každej rodine sú Vianoce najočakávanejším obdobím roka, najkrajšími sviatkami a nie pre pracovné voľno či prijímanie darčekov… Jasno v tom má aj pravá ruka primátora mesta Rožňava, Dionýz Kemény.

Ako pre náš web uviedol, najkúzelnejšia a najvzácnejšia je ich jedinečná atmosféra, rodinná pohoda a teplo domova. Na zvyky a tradície teda nezanevrie ani on.

Najpodstatnejšia je rodina

„Vianoce sú sviatkom vzájomnosti, lásky aj očakávaní v každom veku a období života aj pre mňa. Teraz to je, a bude ešte umocnené aj prítomnosťou oboch synov s rodinami, dvoch vnúčat a vnuka pri štedrovečernom stole. Zachovávame tradičné zvyky a rituály, nesmú chýbať oblátky, med, cesnak, hriatô, kapustnica, či sviečka ako spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami,“ povedal Kemény.

Darčeky nakupuje s rozumom

V minulosti boli podľa neho Vianoce skromnejšie, pokojnejšie, tvorivejšie, osobnejšie. „Dnes málokto vedome odolá ponukám reklamného tlaku, nákupnej horúčke a nerešpektuje pôvodný zmysel, hodnoty a poslanie Vianoc. Nakupovanie a míňanie je masívnejšie a náhlivejšie. V istom ohľade akoby povinné,“ zdôrazňuje viceprimátor Rožňavy a dodáva, že osobne preferuje nákupy so zreteľom na rodinné a individuálne potreby a možnosti.

Chýba mu sneh

Absenciu väčšej snehovej nádielky pociťuje aj vyznávač zimných športov. „Škoda, že to, čo k zime a Vianociam patrí, teda sneh, posledné roky chýba a tým aj prirodzené zimné radovánky detí, vnúčat sú ochudobnené. Ostáva mi zatiaľ len korčuľovanie so štvorročnou vnučkou, prechádzky v prírode so psom, prípadne nejaký wellnes,“ povedal na margo oddychu Dionýz Kemény.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM