PS Správy

Videli ste výstup na rožňavskú KALVÁRIU? Nech sa páči, za dve minúty ste tam! VIDEO

Pýcha nášho mesta, Kalvária so svojím barokovým vrcholovým kostolom, je najstaršou pamiatkou svojho druhu na celom území Gemera. Pozrite si video, ktoré sme si pre vás pripravili.

Ilustračný obrázok k článku Videli ste výstup na rožňavskú KALVÁRIU? Nech sa páči, za dve minúty ste tam! VIDEO
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Jarné počasie láka do prírody. Jednou z možností na prechádzku, napríklad aj s rodinou, je neďaleká Kalvária.

Nedá sa ju nevšimnúť. Vrch, ktorý je pre obyvateľov nášho mesta už súčasťou každodenných pohľadov ukrýva stavby, ktoré stoja za povšimnutie. Už minulý rok prebehlo v lokalite veľké upratovanie, čistenie okolia a pribudli aj hrubé stavby dvoch zastavení zo 14-tich, ktoré tam chýbali.

Okrem zdravej prechádzky ponúka Kalvária aj naozaj krásne výhľady na naše mesto a okolité planiny.

Niečo z histórie

Stavba na Kalvárii má už za sebou dlhú históriu. Okrem kostola na vrchu sa na nej nachádzali aj vzácne zastávkové kaplnky. Už v 19. storočí na tomto mieste bola uskutočnená úprava celého areálu a obnova stavieb. Rekonštrukcii sa nevyhla ani murovaná ohrada vrcholovej kaplnky so zvonicou.

Areál bol podľa jej informácií naposledy obnovený v rokoch 1987 – 89. Vtedy bol vynovený aj zvon. Momentálne ho tam už budete hľadať márne, keďže aj celá stavba zvonice vyzerá na spadnutie. Koncom minulého storočia bola aj celá vrchná kaplnka značne zdevastovaná a tento stav pretrváva dodnes.

Pozrite si na videu, ako to momentálne na Kalvárii vyzerá. Okrem zdravej prechádzky ponúka aj krásne výhľady na mesto :)

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: Ilustračné

Zdroj: YouTube.com

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM