Peter Handzuš Krimi

Vidieť a byť videný

Vidieť a byť videný je životne dôležité pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov.

V zimnom období, keď je v ranných hodinách dlhšie znížená viditeľnosť a k večeru sa skôr stmieva, dopravná polícia každoročne zaznamenáva nárast počtu dopravných nehôd s účasťou nemotorových účastníkov cestnej premávky ( len za štvrtý štvrťrok 2010 bolo na cestách v okresoch Rožňava a Revúca celkom zaznamenaných 255 dopravných nehôd, pri ktorých boli 4 osoby usmrtené, z toho 2 vodiči osobných automobilov, 1 vodič motocykla a 1 chodec ), ťažko zranených bolo 18 osôb a ľahko zranených bolo 55 osôb.

Nepriaznivá situácia pokračuje aj v tomto roku, keď už v mesiaci január boli na cestách okresu Rožňava usmrtené 2 osoby, z toho 1 vodič nákladného automobilu a 1 chodec. Tieto dopravné nehody sa stali v čase zníženej viditeľnosti po 17.00 hod.

V tomto období sú zvýšené nároky na pozornosť vodiča, keďže je ťažko rozpoznávať predmety na ceste, ktoré nie sú jasne viditeľné a sú spozorovateľné na poslednú chvíľu a nakoniec svoje zohráva aj stav povrchu cestných komunikácii. Reakcia vodiča na tieto nepriaznivé vplyvy sa pri plnom nevenovaní vedenia vozidla a situácii v cestnej premávke predlžuje. Treba si uvedomiť, že vidieť a byť videný je životne dôležité pre v odičov, ale najmä pre chodcov, ako aj cyklistov, ktorí pri nehode doplácajú na kolíznu situáciu zdravím a neraz i životmi. Pre chodcov je veľmi nebezpečné vchádzať na vozovku spoza stojaceho vozidla, predovšetkým na zastávkach MHD, spomedzi zaparkovaných áut a na neosvetlených miestach, táto zásada sa umocňuje za dažďa, sneženia a hmly.

Je dôležité, aby vodiči rešpektovali práva chodcov na priechode a boli predvídaví. Starší ľudia a deti sú rizikové skupiny, často sa správajú nepredvídateľne, preto opatrnosti najmä v okolí škôl, obchodných centier, kostolov, ale i kultúrnych a reštauračných zariadení nikdy nie je dosť.

V mnohých prípadoch sú nemotoroví účastníci cestnej premávky pod vplyvom alkoholu a je ťažké pre vodiča vyhodnotiť, ktorým smerom sa tento účastník cestnej premávky rozhodne pohybovať po ceste. Náhly vstup chodca pred prichádzajúce vozidlo končí vo väčšine prípadov dopravnou nehodou s následkom poškodenia zdravia chodca a neposlednom rade až usmrtením. Je na mieste pripomenúť vodičom dodržiavanie dostatočného odstupu pri míňaní sa s chodcom a zvýšiť opatrnosť, kde je potrebné takisto dodržať rýchlosť jazdy tak, aby vodič bol schopný zastaviť vozidlo na takú vzdialenosť na ktorú má rozhľad.

Neustále sa javí aktuálna potreba upozorňovať na toto základne dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a disciplinované správanie sa jej všetkých účastníkov. Využívame preto aj túto formu komunikácie dopravnej polície s účastníkmi cestnej premávky k tomu, aby každý prispel minimálne tak potrebnou vzájomnou ohľaduplnosťou k ochrane vlastného života a zdravia. Z uvedených dôvodov dopravná polícia upozorňuje nemotorových účastníkov cestnej premávky, aby za zníženej viditeľnosti pri pohybe po cestách, nezabúdali na zásadu byť videní, a vyberať si oblečenia svetlejšej, resp. pestrejšej farby, poprípade použiť nejaké vhodné reflexné doplnky, ktoré už bežme dostať na poštách, v novinových stánkoch apod..

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM