Správy

Vládny splnomocnenec: Pomoc zaostávajúcim regiónom brzdí byrokracia

Už viac ako rok uplynul od začatia akčných plánov na podporu najmenej rozvinutých regiónov. K téme, ktorú zasahuje aj náš región, sa vyjadril splnomocnenec pre podporu najmenej rozvinutých regiónov Anton Marcinčin.

Ilustračný obrázok k článku Vládny splnomocnenec: Pomoc zaostávajúcim regiónom brzdí byrokracia
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Pomoc zaostávajúcim regiónom brzdí byrokracia na oboch stranách. Priznal to vládny splnomocnenec pre podporu najmenej rozvinutých regiónov Anton Marcinčin.

„V regiónoch chýbajú technické kapacity. Tie sú dôležitým centrom pre komunikáciu smerom k nášmu úradu aj k regiónom. Brzdí ich veľká byrokracia na oboch stranách. Paradoxne, peňazí je dosť, ale je problém ich zmysluplne minúť. Máme momentálne k dispozícii 20 miliónov eur, na účtoch ich ostáva stále 17,5 milióna,“ povedal Marcinčin.

Prvé projekty v regiónoch sa týkajú odpadového hospodárstva, zavedenia vodovodov a kanalizácie. Z európskych peňazí má ísť na tento účel 25 miliónov eur.

„V konkrétnych lokalitách napríklad nie je možné v súčasnosti investovať pre chýbajúcu kanalizáciu. Zvyšuje to náklady investorom a región je potom menej atraktívny. Dá sa pritom zamestnať vysoký počet ľudí a evidujeme záujem obcí pustiť sa do toho,“ konštatoval vládny splnomocnenec.

Podľa Marcinčina ekonomickú perspektívu majú v zaostávajúcich okresoch aj ďalšie oblasti. „Míňame peniaze na sociálne dávky, no mali by sme využívať našu pracovnú silu, podnebie, pôdu, ktorú máme. Keď v Rakúsku môžu robiť 4 % obyvateľstva v poľnohospodár­stve, prečo by to nešlo aj u nás, kde v tomto sektore pracujú 3 % ľudí? Okrem toho Slovensko a Česko sú asi jediné štáty v EÚ, kde sa nepodporujú malé farmy, malé rodinné firmy, ale podporujú obrovských agrobarónov s tisíckami hektárov pôdy,“ upozornil Marcinčin s tým, že perspektívne je využitie surovín ako čadič alebo magnezit, či drevospracujúci priemysel s nevyužívanými kapacitami.

V súčasnosti medzi najmenej rozvinuté regióny patria Kežmarok, Lučenec, Rimavská Sobota, Sabinov, Sobrance, Trebišov, Vranov nad Topľou, Svidník, Poltár, Veľký Krtíš, Revúca a Rožňava. Vláda chce dať na podporu najmenej rozvinutých okresov do roku 2020 viac ako trištvrte miliardy eur, pričom počíta s vytvorením približne 15 000 nových pracovných miest.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM