Radka Deckerová Samospráva

V Rožňave na hodinu mimoriadne zhasne Strážna veža: Čo je za tým?

Tohtoročná Hodina Zeme sa bude konať v sobotu 23. marca. Zhasnutie svetiel je naplánované od 20:30 do 21:30 hod. Do tejto akcie sa môže zapojiť mesto, firma, jednoducho každý z nás.

Ilustračný obrázok k článku V Rožňave na hodinu mimoriadne zhasne Strážna veža: Čo je za tým?
Zdroj: Dnes24.sk

Hodina Zeme je pravdepodobne najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Zhasnutím svetiel každoročne prepája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 6000 mestách a obciach.

Rožňava sa zapojí

„Mesto Rožňava sa tento rok zapojí do akcie Hodina Zeme. Minulý rok sa mesto do tejto akcie nezapojilo. Symbolicky zhasneme svetlá iba na strážnej veži v sobotu 23. marca 2013 medzi 20:30 hod. a 21:30 hod.. Budeme radi keby sa aj podnikatelia zapojili do akcie a čím viac obyvateľov. Primátor sa taktiež zapojí osobne, tým že si vo svojom príbytku zhasne svetlo“, povedal hovorca mesta Gallo.

História tejto akcie

História Hodiny Zeme sa datuje k 31. marcu 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 krajinách na celom svete.

Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. Vo svojom treťom roku sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako zatiaľ najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec, predstavovala celosvetové vyjadrenie názoru. Aj úspory energie ukazujú, že stovky miliónov ľudí hlasovalo pre Zem tým, že svoje svetlá vyplo 4159 miest v 88 krajinách sve­ta.

V sobotu 27. marca 2010 sa do Hodiny Zeme, do boja proti zmene klímy, zapojilo rekordných 128 štátov a teritórií. Ikonické stavby od Pacifiku a Ázie, cez Európu a Afriku až do Ameriky boli vypnuté. Ľudia z celého sveta, vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu. Rekordnou bola aj Hodina Zeme 2011 (26.3.2011), keď sa do nej zapojilo celkovo 5251 miest v 135 štátoch. Po prvý krát v histórii tohto projektu sa oficiálne zapojilo aj Slovensko.

Veľká výzva

Hodina Zeme je dôležitou výzvou pre každého jednotlivca, vládu či firmu, aby prevzali zodpovednosť a zahrali tak svoju rolu pri zaisťovaní udržateľnej budúcnosti. Povzbudzovaním k účasti na tejto akcii – vypnúť svetlá len na jedinú hodinu – obdrží svet dôležité posolstvo, že je nutné zamerať sa na klimatické zmeny a svetelné znečistenie. Potvrdí sa, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM