Za toto by sa nehanbil ani profesionál: Práce talentov z Rožňavy v plnej kráse, FOTO
Každoročne organizované súťaže tvorivosti neprofesionálnych autorov v oblastiach umeleckej fotografie a výtvarnej tvorby boli uzavreté vernisážou výstavy úspešných prác pre verejnosť a zároveň vyhodnotením snaženia autorov.
„Zostaveniu výstavy a vyhodnoteniu predchádzal rozborový seminár výtvarných prác vo štvrtok, 13. apríla 2017 s výtvarníkom Ivanom Čepkom z Košíc,“ informuje Anežka Kleinová (GOS).
Ako dodala, fotografom sa venovali 21. apríla 2017 rovnako Košičania Igor Šimko a Štefan Lipták, a tiež rožňavský fotograf Štefan Fábián. „Rozborové semináre tvoria dôležitú a neoddeliteľnú súčasť súťaží a slúžia na podporu odborného rastu autorov, technickej a umeleckej úrovne ich tvorby. Zároveň sú tieto stretnutia podnetné a inšpiratívne vzájomnou výmenou skúseností autorov,“ uviedla Kleinová.
Do výtvarnej súťaže sa zapojilo podľa jej slov 16 autorov so 67 prácami, zastúpené sú všetky kategórie a rôznorodé výtvarné techniky – maľba, grafika, kresba, textilná tvorba, drevorezba a kombinovaná technika. „Súťaž fotografov obohatila účasť autorov bardejovského fotoklubu BARDAF, ktorých práce sú prínosom a inšpiráciou pre našich regionálnych tvorcov a naopak, aj oni sa mohli inšpirovať našou tvorbou. Vďaka tomu je celkový počet súťažiacich fotografov 40 v rozpätí od 11 do 71 rokov a ich prác vo forme čiernobielych a farebných fotografií je 162,“ povedala Anežka Kleinová.
Poroty v oboch súťažiach práce posúdili z technického a umeleckého hľadiska a vybrali z tohto pohľadu vhodné na výstavu a najlepšie z nich na postup. Súťaže sú celoštátne s trojkolovou postupnosťou, bez tematického vymedzenia s členením podľa veku a formy spracovania súťažných prác. Vybraté a ocenené práce autorov postupujú do krajských kôl oboch súťaží, a v prípade že uspejú v konkurencii prác z celého Košického kraja, majú možnosť zabodovať aj na celoštátnej úrovni.
Výstava bude prístupná v sále DTKG do 12. mája 2017 v pracovných dňoch od 9:00 hod. do 15:00 hod., vstup je voľný.
Vyhodnotenie regionálnej súťaže
Skupina: I.
- Emese Soltész – Lúčka – čb. Krása zimy
Skupina: II.
- Veronika Vilimová – Dobšiná – f: Temno, Myšlienka I. miesto
- Sára Maxinová – Rožňava – f: Ticho v tuneli, Rýchlosť svetla II. miesto
- Veronika Lenkeyová – Slavošovce – čb: Pieta 3,4 III. miesto, f: Život pod zemou
- Adela Dókušová – Rožňava – f: Kométa, Dievča v rozkvete – Čestné uznanie
- Tomáš Bartík – Rožňava – f: Do neznáma
- Marek Bikár – Betliar – čb: Môj Svet
- Marek Žemlička – Rožňava – f: Rozpad
- Petra Deak – Rožňava – f: V tieni
- Bibiána Macková – Rožava – čb: Portrét v zrúcaninách
- Veronika Tóbisová – Henckovce – čb: Portrét
- Dominika Hajdúková – Slavošovce – f: Premena
- Klaudia Slížová – Slavošovce – f: Slovensko
- Patrícia Horváthová – Rožňava – f: Sústredenie šampióna
Skupina: III.
- Ján Hollý – Bardejov – čb: Výpredaj, VíziaZ cyklu Bardejov v čase „9.10.2016“, Z cyklu Bardejov v čase „4.11.2016“ – I. miesto – f: Opustený?!
- Tomáš Ligárt – Rožňava – čb: Súhra materiálu, Špirála II. miesto – f: Koruna
- Miloš Pjatko – Rožňava – čb: Ranný beh III. miesto – f: Ohnivá guľa, V zajatí krídel
- Marek Rohaľ – Košice – čb: face-painter., oasis – trust Čestné uznanie
- RNDr. Vladimír Savčinský, EFIAP/b -Bardejov – čb: Kick box 14.5, Kick box 14.6 – f: Gymnastika 16.1, Gymnastika 16.2, Gymnastika 16.4, Gymnastika 16.5, Gymnastika 16.9 – I. miesto
- Ing. Gabriel Grund, EFIAP – Bardejov – f: HOCKEY – 5, JUDO – 22, BASK-36, HANDBALL-29, KICK- 20–1 – II. miesto
- Peter Henriczy – Rožňava – čb: Rozhovor – f: Čierna diera – III. miesto
- Ivan Kerekeš – Rožňava – f: Zo starých čias, Trblietanie, V rannom svetle – III. miesto
- Jaroslav Ujházy – Rožňava – f: Future, Future II, Hore – Čestné uznanie
- Mgr. Igor Lada – Rožňava – f: Tieňohra, Holubia pyramída
- Tibor Takáč – Rožňava – f: Silická planina
- Gabriel Géczi – Rožňava – f: Lord of the Senses, Most
- Sylvia Horváthová – Gemerská Panica – čb: Dedičstvo po predkoch -f: Antény do neba
- Mgr. Lýdia Mezeiová – Rožňava – f: Krajina
- Martina Majirošová – Rožňava – čb: Sám na ceste – f: Zrod zelenej, Lov na kolibríka
- Jozef Klimek – Bardejov – čb: Pomoc, Samotár, Svadba
- EFIAP, Jaroslav Gutek – Bardejov – čb: diabolská, Rómska púť Giraltovce
- Bibiana Bystrenová – Čierna Lehota – čb: V hmle a dyme – f: Tatranské ráno
Foto: ilustračné