Peter Simon Správy

Zaslúžia si uznanie: V Rožňave ocenili bezpríspevkových darcov krvi, FOTO

V Rožňave sa rozdávali plakety za úctyhodnú činnosť. Pocty sa dočkali Rožňavčania, ktorí darcovstvom krvi pomáhajú zachraňovať životy iných.

Ilustračný obrázok k článku Zaslúžia si uznanie: V Rožňave ocenili bezpríspevkových darcov krvi, FOTO
36
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

V Rožňave. 27. novembra 2019 sa darcovia z okresu stretli na slávnosti, ktorá sa uskutočnila v kongresovej sále Radnice. Prítomní si mohli vychutnať aj kultúrny program.

Dokopy ich bolo 104 a postupne si všetci prevzali bronzovú, striebornú či zlatú alebo diamantovú plaketu. Dvaja z darcov z okresu si dokonca prevzali Kňazovického medailu, ktorá sa udeľuje za 100-násobné darovanie červenej tekutiny. Udelila sa im aj cena mesta.

Desiatky fotiek z oceňovania nájdete v našej galérii!

Tisíce ľudí sú preto vďační darcom, ľuďom, ktorých možno nikdy nestretnú a zostávajú v anonymite. „Dnes sme odovzdali 104 ocenení bezpríspevkovým darcom krvi. Toto podujatie v našom meste organizuje každoročne územný spolok (Rožňava) Slovenského Červeného kríža, aby sme si uctili týchto našich vzácnych ľudí, ktorí neváhajú a darujú krv. Krv sa do dnešného dňa nedá vyrobiť, je veľmi vzácna, asi najvzácnejšia tekutina, takže sme skutočne na takýchto ľudí odkázaní. Týmto ľudom do budúcna prajem dobrého zdravia, šťastie, a kedykoľvek ak budú môcť, aby i naďalej ostali verní a pomohli tým, ktorí to naozaj potrebujú,“ uviedla pre náš web predsedníčka Slovenského Červeného kríža – územného spolku Rožňava MUDr. Katarína Kopecká, PhD.

Ako dodala, akciu bezpríspevkového darcovstva krvi robia z dôvodu, aby si široká verejnosť uvedomila zmysel darovania krvi. „Je mnoho starších ľudí, ktorí darujú krv a boli by sme veľmi radi, ak by si to aj mládež uvedomila, že bez tejto krvi budúcnosť nebude, pretože keď zdravý človek nebude ochotný darovať krv, nebudeme vedieť ani zachrániť život, ani pomôcť tým ľuďom, ktorí budú na krv odkázaní,“ spresnila Kopecká.

Kategórie a ocenenia podľa počtu odberov:

  • Bronzová plaketa – ženy 10 odberov, muži 10 odberov
  • Strieborná plaketa – ženy 20 odberov, muži 20 odberov
  • Zlatá plaketa – ženy 30 odberov, muži 40 odberov
  • Diamantová plaketa – ženy 60 odberov, muži 80 odberov
  • Kňazovického medaila – ženy 80 odberov, muži 100 odberov

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Obrazom: Pocta pre darcov krvi
36
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM