Peter Simon Kultúra

Zem nad hlavou: Deti v Rožňave spoznávali čaro jaskyniarstva

V rámci cyklu výstav súčasného výtvarného umenia Rožňavské radiály 2 sa v mesiaci apríl konala výstava Zem nad hlavou – rožňavská jaskyniarska fotografia, ktorá bola spojená s múzejno-pedagogickými aktivitami. Pozrite si, ako deti zaujala prednáška.

Ilustračný obrázok k článku Zem nad hlavou: Deti v Rožňave spoznávali čaro jaskyniarstva
Zdroj: Dnes24.sk

Na výstave boli prezentované fotografie významných jaskyniarov staršej generácie – Vojtecha Benického, Ladislava Herényiho, Viliama Rozložníka, Arpáda Abonyiho, Vojtecha Zabariho. Súčasnú generáciu prezentovali Miroslav Hujdič, Jaroslav Stankovič, Milan Kapusta, Tomáš Lázár, Alexander Buzinkay. Vystavené fotografie pochádzajú zo zbierok Baníckeho múzea v Rožňave, Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši (fotografie V. Benického) a zo súkromných archívov jednotlivých autorov.

Počas aktivít mali deti možnosť podrobnejšie spoznať tématiku jaskyniarstva. Vypočuli si výklad k výstave, pozreli si zaujímavé fotografie, napríklad ako sa dostal v roku 1938 do jaskyne Domica automobil, nechali sa očariť výnimočnosťou Krásnohorskej jaskyne a Silickej ľadnice, pričom spoznali aj zaujímavú, ale nebezpečnú prácu jaskyniarov. Následne si vypočuli prednášku jaskyniara, horolezca a publicistu, autora viacerých monografií Jaroslava Stankoviča pod názvom Jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu – svetové prírodné dedičstvo.

„Prednášajúci im priblížil štyri najpodstatnejšie dôvody, vďaka ktorým sú jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu súčasťou svetového prírodného dedičstva : výnimočná hustota jaskýň na relatívne malom území, genetická a morfologická pestrosť jaskýň, pestré formy druhotných výplní, výskyt vzácnych jaskynných živočíchov a archeologických nálezov,“ uviedla Gabriella Badin z Baníckeho múzea v Rožňave.

Ako ďalej dodala, na prednáške sa deti okrem iného dozvedeli, ako vznikajú jaskyne v karbonátovom planinovom krase. Napriek tomu, že na predmetnom území je veľký počet objavených jaskýň a krasových javov (už presiahol 1300) v našom okolí je z nich sprístupnených len 6. „Pán Stankovič im vysvetlil, s akými zaujímavosťami sa môže návštevník stretnúť v jednotlivých jaskyniach a kto boli ich objavitelia,“ prezrádza Badin.

Niektoré deti sa aktívne zapojili do diskusie, pretože tieto jaskyne už poznali, iné, inšpirované prehliadkou fotografií na výstave a múzejno-pedagogickou akciou sa rozhodli, že sa budú snažiť ich čím skôr navštíviť. „Po výstižnej a náučnej prednáške si deti mohli vyskúšať výstroj jaskyniara v súťaži „Kto sa vystrojí najrýchlejšie?“. Z galérie sa zrazu stala jaskyniarska športová hala, kde si deti navzájom hlasne a emotívne fandili. Aj touto cestou by sme chceli poďakovať doktorovi Stankovičovi za pomoc a spoluprácu pri zviditeľnení nielen našej výstavy, jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu, ale i Svetového prírodného dedičstva,“ dodala na záver Gabriella Badin.

Foto: Banícke múzeum

Deti sa dozvedeli viac o jaskyniarstve
40
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM