Miroslav Pomajdík Rôzne

Ako postupovať pri cievnej mozgovej príhode

Pri cievnej mozgovej príhode je najdôležitejší čas. Postihnutého treba do štyroch hodín dopraviť na CT vyšetrenie a k neurológovi. Ide naozaj o minúty, ktoré rozhodujú o všetkom.

Ilustračný obrázok k článku Ako postupovať pri cievnej mozgovej príhode
Foto: Peter Štrbo

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý dokáže zachrániť človeku život, je skoré rozpoznanie príznakov cievnej mozgovej príhody. Rozoznávame dve formy príhod. Prvou je tzv. hemoragická forma, ktorá vzniká pri prasknutí cievky v mozgu a druhou je tzv. ischemická forma, ktorá vzniká pri zúžení ciev, čoho následkom je nedokrvenie mozgu.

Ako rozpoznáme cievnu mozgovú príhodu ?

Príznaky mozgovej príhody môžu byť podobné ako u opitého človeka. „Niekedy ten človek možno vyzerá ako opitý, lebo nemôže dobre rozprávať," poznamenal vedúci strediska odbornej prípravy Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Jozef Minár. Prejavuje sa to zlou artikuláciou a rečou. Človek nemôže stupiť poriadne na jednu nohu, chôdza mu robí veľké problémy, čoho následkom sú aj pády. Skontrolujte ústa. Keď má ochabnutý ústny kútik, aj to je jeden z prejavov príhody. Požiadajte dotyčného, aby Vám vyplazil jazyk, ktorý sa pri príhode bude vychyľovať do tej strany, ktorá je v mozgu postihnutá. Všímajte si zreničky, kedy príznakom môže byť zväčšenie jednej zreničky, či dvojité videnie.

Ako postupujeme pri záchrane

Pri rozpoznaní mozgovej príhody treba čo najskôr dotyčnú osobu stabilizovať. Posadiť ho a vychýliť mu hlavu na bok, aby sa do hlavy nevalila krv a mohol dobre prehĺtať sliny, ktoré by sa inak mohli dostať do dýchacích ciest a došlo by k duseniu. Čím skôr treba zavolať záchrannú službu, či tiesňovú linku 155. Ak by došlo k zástave dýchania, treba začať s resuscitáciou.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM