Miroslav Pomajdík Rôzne

Amnesty International Slovensko varuje: V Levoči stále dochádza k segregácii

Amnesty International Slovensko (AIS) sa opäť vyjadrilo ku segregácii rómskych žiakov na ZŠ Francisciho v Levoči. Podľa ich slov zaznamenali určitý posun k lepšiemu, no tieto kroky sú zatiaľ nedostatočné a preto zvažujú aj prípadnú súdnu žalobu.

Ilustračný obrázok k článku Amnesty International Slovensko varuje: V Levoči stále dochádza k segregácii
Zdroj: TASR

AIS nevylučuje súdnu žalobu

„Zatiaľ sme sa snažili ísť cestou upozorňovania na problém pri komunikácii s predstaviteľmi školy i mesta. V prípade nastali isté pozitívne zmeny, no nie sú dostatočné, preto, ak sa situácia nebude ďalej riešiť, respektíve sa bude ďalej zhoršovať, budeme uvažovať o súdnej ceste," uviedla hovorkyňa Vargovčíková.

AIS informovalo, že pod nátlakom nevládnych organizácii a samotných rómskych rodičov škola pristúpila k zaraďovaniu rómskych detí do tried s deťmi majoritného obyvateľstva. Stále však podľa AIS existujú na škole čisto rómske triedy, ktorých zrušenie budú naďalej žiadať.

Štátna inšpekcia segregáciu nepotvrdila

Hovorca MŠVVaŠ SR Michal Kaliňák má však na to iný pohľad. Štátna školská inšpekcia v dňoch 18.3– až 22.3 2013 vykonala komplexnú inšpekciu na tejto škole a žiadnu formu segregácie nezistila. „Tvrdenie, že by Rómovia boli oddeľovaní od nerómskych žiakov, sa nepotvrdilo, ani vo vyučovaní v rámci školských tried, ani v priestoroch školskej jedálne,„ dodal Kaliňák. Mesto Levoča zvažuje podniknúť voči AIS a jej zástupcom právne kroky, lebo si myslí, že podobné výroky AIS poškodzujú meno Levoče a Slovenska. „Aj my ako mesto sme AIS predložili dostatok dôkazov, že o žiadnu segregáciu v škole nejde,“ zdôraznil primátor Levoče Vilkovský.

AIS stále spochybňuje to, či sa zástupcovia ministerstva školstva a splnomocnenec vlády SR pre rómske menšiny naozaj presvedčili o situácii na škole pri svojej návšteve na začiatku apríla. „Dostali sme len správu o návšteve, z čoho nám skôr vyplýva, že sa zástupcovia ministerstva a splnomocnenec iba oboznámili so správou, ktorú im podali predstavitelia školy a mesta," uviedla Vargovčíková.

Podľa AIS, opatrenia štátu na potláčanie segregácie sú slabé

Kritika sa zo strany AIS sa ušla aj MŠVVaŠ SR, ktoré podľa nich nerozvíja metodické vedenie a materiálne zabezpečenie a tým nedochádza k skutočnej integrácii vo vzdelávaní. „Jednak je teda potrebné odstrániť diskriminácie, tam kde dochádza k segregácii a tiež budovať dlhodobo inkluzívny model vzdelávania, kde škola v jednej triede bude schopná poskytnúť vzdelanie deťom rómskym i nerómskym, deťom s rozličnou mierou nadanosti i vzdelávacích potrieb," dodala Vargovčíková.

MŠVVaŠ sa však bráni tým, že v rezortnom predpise Pedagogicko-organizačné pokyny na rok 2012/2013 sú jasné klauzuly, ktoré zakazujú diskrimináciu a segregáciu. „To isté je aj v návrhu rezortného predpisu pre budúci školský rok," uviedol hovorca rezortu Michal Kaliňák.

Rezort tiež spustil viacero projektov, ktoré napomáhajú pri odstraňovaní diskriminačných bariér. Na tie sa vyčlenilo 113 000 eur. „MŠVVaŠ SR napríklad vypísalo výzvy na rozvojové projekty zamerané na podporu pozitívnej klímy v multikultúrnych triedach a podporu vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia,„ dodáva Kaliňák. Existuje aj národný program, ktorý vzdeláva pedagógov v oblasti práce so žiakmi zo zo sociálne znevýhodneného prostredia. „Do projektu sa od októbra 2011 zapojilo vyše 200 ZŠ,“ informoval hovorca.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM