Kultúra

Avizovaná rekonštrukcia Spišského hradu konečne začína: Opäť prišla aj ministerka

Pamiatka, ktorá ročne priláka státisíce návštevníkov, sa dočká veľkej investície. Stavebná firma dnešným dňom preberá stavbu.

Ilustračný obrázok k článku Avizovaná rekonštrukcia Spišského hradu konečne začína: Opäť prišla aj ministerka
8
Galéria
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Začiatok obnovy Spišského hradu, ktorá sa prioritne sústredí na záchranu Románskeho paláca, oznámili vo štvrtok na hrade ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) a generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Branislav Panis. Zrekonštruujú sa aj západné paláce a hradná kaplnka sv. Alžbety.

Peniaze na túto stavbu schválila ešte predchádzajúca vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Kežmarku 23. októbra 2019.

Odkleplo sa financovanie sanácie havarijného stavu Spišského hradu – románskeho paláca a západných palácov vo výške 4,8 milióna eur.

Státisíce návštevníkov

„Kultúrne dedičstvo, naše pamiatky, všetko to, čo nám tu naši predkovia zanechali, považujem za veľké bohatstvo, o ktoré nebolo roky postarané tak, ako by malo byť. Preto som veľmi rada, že aj tu na Spišskom hrade budeme prispievať k tomu, aby naše kultúrne dedičstvo konečne bolo zaopatrované tak, ako sa na vyspelý európsky štát patrí,“ uviedla Milanová s tým, že počas ôsmich mesiacov, keď je hrad pre verejnosť otvorený, ho ročne navštívi približne 220 000 návštev­níkov z celého sveta.

Aj počas pandémie to bolo okolo 120 000 ľudí.

Veľmi zlý stav

Havarijný stav Románskeho paláca je výsledkom predovšetkým oslabenej statiky murív a silnej deštrukcie korún muriva.

„Zima nebola veľmi tuhá, aj keď som sa pred dvoma týždňami tu na Spišskom hrade na krízovom štábe dozvedel, že práve pre takúto pamiatku treba, aby zima bola veľmi tuhá. Našťastie nedošlo k vážnejšiemu poškodeniu, zrúteniu Románskeho paláca. Verím tomu, že dnes, keď si firma preberie stavbu, tak čaká nás zaujímavých 40 mesiacov a nič nás neprekvapí,“ povedal Panis.

Viac k téme Spišský hrad:

Stavebný projekt

Návrh rekonštrukcie Románskeho paláca preferuje podľa riaditeľky SNM – Spišského múzea v Levoči Márie Novotnej kombináciu reštaurátorského prístupu a stavebných prác.

"Bude staticky zaistený, vrátane sanácie brala, na ktorom stojí. Samotná architektúra paláca bude reštaurovaná a vo finálnej etape bude prestrešený formou takzvanej opačnej, dovnútra otočenej strechy, ktorá neprečnieva cez siluetu múrov,“ vysvetlila Novotná a doplnila, že ide o výnimočnú stavbu, ktorá bola postavená ešte pred tatárskym vpádom.

"Je to jediná profánna architektúra tohto typu a takého veľkého rozsahu zachovaná dodnes, aj široko-ďaleko,“ skonštatovala Novotná.

Obmedzený vstup

Rekonštrukčné práce na hrade by sa mali uskutočniť do konca roka 2024, pričom od letnej sezóny 2022 bude pre ich náročnosť hrad pre turistov prístupný len v obmedzenej miere, bez horného nádvoria. Na strednom a dolnom hrade však múzeum ponúkne návštevníkom zaujímavý program.

Počas súčasnej rekonštrukcie Spišského hradu plánuje SNM pripraviť projektovú dokumentáciu na ďalšie časti, a to východné paláce a múry, sanáciu hradného brala a celé horné nádvorie, v ktorých vzniknú nové výstavné priestory. Predpokladané náklady na novú projektovú dokumentáciu sa odhadujú na 150 000 eur a náklady na samotnú obnovu okolo 5 miliónov eur.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: TASR/Maroš Černý

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM