Miroslav Pomajdík Správy

Budú sa v našej MHD nahrávať pasažieri? Máme čerstvé informácie...

Revízori bratislavskej MHD – čky sú od 1. marca vybavení novinkou. Ide o špeciálne technické zariadenie na vyhotovenie audio záznamu. Dopravná Spoločnosť Eurobus, a.s. Košice, pod ktorého pôsobnosť patrí aj Dopravný závod Spišská Nová Ves o nahrávaní neuvažuje.

Ilustračný obrázok k článku Budú sa v našej MHD nahrávať pasažieri? Máme čerstvé informácie...

Dopravný podnik v Bratislave pristúpil ku kontroverznému riešeniu v boji s čiernymi pasažiermi. Hlavným cieľom nahrávania je lepšie dokazovanie priestupku, kedy čierneho pasažiera pri nezaplatení pokuty a popieraní svojho činu, budú môcť priamo konfrontovať s nahrávkou s jeho hlasom. Pôjde o dôkazový materiál. Z právnickej obce sa však začali ozývať aj kritické hlasy: podľa nich je podobné nahrávanie nezákonné a je len otázka času, kedy sa to dostane na súd.

V Spišskej sa zatiaľ podobné zmeny nechystajú

Pri našom sondovaní ohľadom nahrávacej novinky sme sa od ľudí z prostredia Dopravného závodu Spišská Nová Ves dozvedeli, že o podobných krokoch sa v našom meste a kraji neuvažuje. V Spišskej sa tieto opatrenia nestretli s pochopením, lebo podnik má vraj iné účinné metódy na odhaľovanie čiernych pasažierov. „V súčasnej situácii na prímestských a MHD linkách neuvažujeme s využívaním nahrávacích systémov, existujú aj iné technické vymoženosti,“ informovala nás vedúca odboru prímestskej a mestskej dopravy v Spoločnosti Eurobus, a.s. Košice Eva Čermáková.

Od októbra 2012 ku dnešnému dňu Dopravný závod Spišská Nová Ves odhalil 21 čiernych pasažierov. Väčšina bola odhalená v autobusoch prímestskej dopravy. Šlo prevažne o mladých Rómov. Na postup revízorov prišlo aj niekoľko sťažností. „V priebehu minulého roka sme obdržali dve sťažnosti na potup DK, v jednom prípade sme odpustili študentke vymáhanie sankčnej úhrady a v druhom prípade bola sťažnosť neopodstatnená,“ dodala Eva Čermáková

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM