Miroslav Pomajdík Správy

Cenné rady: Ako postupovať pri vybavovaní nemocenskej dávky

Pre plynulé vyplácanie nemocenskej dávky je potrebné, aby poistenec včas doručil žiadosť o vyplatenie dávky a potrebné doklady o pracovnej neschopnosti najneskôr 5. deň v mesiaci, v ktorom sa dávka bude vyplácať. Dávka sa vypláca vždy mesačne pozadu.

Ilustračný obrázok k článku Cenné rady: Ako postupovať pri vybavovaní nemocenskej dávky
Zdroj: TASR

Nezabudnite každý jeden doklad podpísať, ináč ich poisťovňa nebude akceptovať. „Týka sa to doručení žiadostí pri začiatku práceneschopnosti (Potvrdenie o práceneschop­nosti) aj tzv. lístkov na peniaze (Potvrdenie o trvaní práceneschopnos­ti)…,“ informoval Komunikačný odbor Sociálnej poisťovne.

Doklad o začatí dočasnej pracovnej neschopnosti, o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, prípadne doklad o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti musia samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne poistené osoby odovzdať v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne v mieste svojho trvalého bydliska. Zamestnanci ich predkladajú svojmu zamestnávateľovi, ktorý ich musí kvôli včasnej výplate doručiť pobočke tiež v uvedenom termíne.

„Pri vzniku nároku na nemocenskú dávku si sami poistenci môžu určiť spôsob výplaty (v časti II Potvrdenia o práceneschop­nosti), ktorú môžu dostávať na bankový účet. Ak ho poistenec neuvedie, nemocenskú dávku automaticky poisťovňa vyplatí na adresu trvalého bydliska,“ uzavrel Komunikačný odbor Sociálnej poisťovne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM