Marie Melníková Rôzne

Cenu mesta získali František Pukluš a Pavol Marton

Spišskonovoveský primátor Ján Volný odovzdal v obradnej sieni Radnice najvyššie ocenenie mesta. Mestské zastupiteľstvo na poslednom zasadnutí 22. februára jednohlasne schválilo udelenie Ceny mesta Spišská Nová Ves za rok 2011 dvom osobnostiam, a to F

František Pukluš sa narodil v roku 1932 v Chrasti nad Hornádom a v rokoch 1962–1976 pôsobil v Spišskej Novej Vsi ako riaditeľ základnej školy. Neskôr do roku 1989 sa vo funkcii predsedu Mestského národného výboru v Spišskej Novej Vsi zameral na skvalitnenie práce jednotlivých odborov, aktivizoval občianske výbory a rozvíjal spoluprácu so závodmi a podnikmi v meste. Aj vďaka tejto spolupráci bola úspešne zvládnutá rekonštrukcia vodovodnej a kanalizačnej siete, úprava parku na Radničnom námestí i oprava komunikácií. V rámci akcie „Z“ bolo postavených viacero objektov technickej a občianskej vybavenosti. Realizovala sa výstavba a zastrešenie zimného štadióna, domova dôchodcov, kúpaliska, viacerých materských škôl. Mimoriadnu pozornosť venoval výstavbe závodu TOS, dnes tam pôsobí Embraco, a výstavbe polikliniky. Počas jeho pôsobenia vo funkcii v meste realizovali výstavbu sídlisk generála Svobodu, Východ a Západ.
Pavol Marton, druhý z ocenených, sa narodil v roku 1931 v Nižnej Šuňave. Po ukončení štúdia začal pracovať v spoločnosti Pozemné stavby Poprad – pracovisko Spišská Nová Ves. V roku 1962 sa stal vedúcim odboru výstavby a územného plánovania vtedajšieho Okresného národného výboru v Spišskej Novej Vsi. S jeho menom je spojená výstavba závodov na území mesta, ale hlavne bytová výstavba, ktorá zabezpečila bývanie pre tisícky mladých rodín. V rámci mimopracovnej činnosti bol, a ešte stále je, dušou a vedúcim mužského speváckeho zboru, s ktorým pracuje už 30 rokov.
Cenu mesta Spišská Nová Ves udeľujú osobnostiam alebo kolektívom za činnosť, ktorou významným spôsobom ovplyvnili hospodársky a kultúrny rozvoj mesta, jeho propagáciu doma i v zahraničí alebo za záchranu ľudských životov, majetku mesta a jeho občanov. Medzi nominovanými bol napr. i znalec dejín Spiša Ivan Chalupecký, ale aj dlhoročná členka Červeného kríža Jolana Prochotská či zaslúžilý člen Horskej záchrannej služby Karol Hric a Rotary klub Spišská Nová Ves, ktorý poskytuje humanitárne služby a pomoc spoluobčanom.
TASR informovala vedúca kancelárie primátora mesta Spišská Nová Ves Andrea Jančíková.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM