Kultúra

Chystáte sa na Levočskú púť? S týmto treba počítať!

Tradičná púť, ktorá sa koná pravidelne pri príležitosti júlového sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike na Mariánskej hore v Levoči, sa tento rok uskutoční.

Ilustračný obrázok k článku Chystáte sa na Levočskú púť? S týmto treba počítať!
Zdroj: TASR

Potom ako bola vlani zrušená, tentoraz bude, ale účasť verejnosti bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou. Informoval o tom hovorca Spišskej diecézy a farár farnosti v Levoči Peter Majcher.

Púť sa má začať v piatok 2. júla modlitbou radostného ruženca. Počas dňa sa uskutoční viacero svätých omší a liturgií. V nedeľu 4. júla sa slávnostná svätá omša uskutoční o 10.00 h, celebrovať ju bude spišský diecézny administrátor Ján Kuboš.

V exteriéri

Modlitby a sväté omše sa budú konať v exteriéri. Fatimská sobota 3. júla bude v Bazilike sv. Jakuba v Levoči so začiatkom o 9.30 hod.

Vzhľadom na obmedzenia, ktoré súvisia s pandémiou, nebude na mieste zabezpečená stabilná spovedná služba.

Zákaz vjazdu

Majcher informoval, že účasť verejnosti bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou. Všetci účastníci sú povinní dodržať platné epidemiologické opatrenia. Počas konania sa Mariánskej púte bude platiť zákaz vjazdu pre motorové vozidlá na Mariánsku horu. Pútnici na ňu budú môcť prsť len pešo.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú až do 13. storočia. V roku 1995 na ňu zavítal aj svätý Ján Pavol II. Každoročne príde na hlavnú odpustovú púť, ktorá trvá za bežných okolností týždeň, okolo pol milióna mariánskych pútnikov.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM