Rôzne

Dobrá správa zo Slovenského raja: Roklina Kyseľ je po 40-tich rokoch prístupná

Štyridsať rokov zavretá roklina Kyseľ privíta už v piatok svojich prvých návštevníkov. Jedinečná časť Slovenského raja bola dnes slávnostne otvorená

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa zo Slovenského raja: Roklina Kyseľ je po 40-tich rokoch prístupná
Zdroj: TASR

Verejnosť bude môcť od piatka 19. augusta v Národnom parku Slovenský raj opäť navštíviť roklinu Kyseľ, ktorá bola pre turistov zatvorená pred 40 rokmi po veľkom požiari. Slávnostné otvorenie ferraty Kyseľ a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutočnilo dnes.

Netradičnou formou

Náučný chodník v úseku od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom umožní návštevníkom obdivovať a zažiť prírodu netradičnou formou, odlišnou od štandardného sprístupnenia, ako ju poznajú z iných roklín. „Vidieť štyri desaťročia nedotknutú a neporušenú prírodu je obrovským zážitkom nielen pre ochranárov a vyznávačov turistiky, ale aj pre všetkých ľudí, ktorí si idú do prírody oddýchnuť a načerpať silu. Som veľmi rád, že sa nám túto jedinečnú časť Slovenského raja podarilo sprístupniť turisticky atraktívnym a vyhľadávaným spôsobom, akým je ferrata," povedal minister životného prostredia SR László Sólymos.

Čítajte tiež: Krásne zážitky na bicykloch: 5 tipov na zaujímavé cyklotrasy v okolí Spišskej

V tiesňave Kyseľ vypukol v roku 1976 požiar, ktorý zničil viac ako 30 hektárov lesa. Odvtedy bol do rokliny Kyseľ prísny zákaz vstupu. „Je to prekrásny kút Slovenského raja, ktorý posledných 40 rokov vytvárala len príroda sama. Pre nás je podstatné ukázať ľuďom pravú nefalšovanú divočinu aspoň krátky čas v roku bez toho, aby došlo k jej poškodeniu," podotkol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely na tlačovej konferencii uviedol, že otvorenie rokliny Kyseľ je obrovskou príležitosťou nielen pre Slovenský raj, ale aj cestovný ruch.

420 stúpačiek

Náučný chodník bude prevádzkovať Správa Národného parku Slovenský raj. Z dôvodu ochrany prírody bude možné ferratu využívať podľa Dražila len v období od 15. júna do 31. októbra. Návštevník musí mať potrebné vybavenie, takzvaný ferratový set, aby zvládol pohyb po zapustených železných stúpačkách v skalách a s istiacim fixným lanom. „Chodník sa priblížil k európskemu trendu pri prechodoch horskými exponovanými turistickými cestami, akými sú rokliny v Slovenskom raji. HZS týmto vnáša do Slovenského raja nový prvok istenia a preto sa chodník v Kyseli volá Ferrata HZS," uviedol riaditeľ Oblastného strediska HZS Slovenský raj Ivan Krajčír.

Čítajte tiež: Netradičný turnaj na novoveskom kúpalisku: Hrali ste už niekedy futbal v bubline?

Doplnil, že ferrata je 1500 metrov dlhá, nachádza sa tam 420 stúpačiek a 380 metrov lana. Dražil informoval, že kompletná rekonštrukcia rokliny Kyseľ si vyžiada 65.000 eur. Doteraz bola časť Kyseľa sprístupnená náhradnou trasou, ktorá vedie od mostíka nad Obrovským vodopádom po rázcestie na Malom a Veľkom Kyseli. „Aj táto časť bola obnovená, pričom bude prístupná celoročne bez potreby ferratového setu," dodal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj.

Foto:ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM