Miroslav Pomajdík Správy

Dopravné vízie: V Spišskej by mal vzniknúť terminál integrovanej osobnej dopravy

Na medzinárodnej odbornej konferencii o doprave v Košickom samosprávnom kraji rozoberali politici a odborníci rôzne dôležité témy a načrtli ďalšie vízie rozvoja dopravnej siete v kraji. Do roku 2020 sa plánuje s výstavbou terminálov integrovanej osobnej dopravy aj v Spišskej a Krompachoch.

Ilustračný obrázok k článku Dopravné vízie: V Spišskej by mal vzniknúť terminál integrovanej osobnej dopravy
Zdroj: TASR

Dominujúcou témou bola aj situácia okolo ciest 2. a 3. triedy: „Nie sme schopní z tých finančných prostriedkov, ktoré máme k dispozícii, starať sa o ne tak, aby sme ich mohli ďalej rozvíjať. My ich iba dokážeme ako-tak udržiavať pri živote. Znamená to, nájsť také riešenia z hľadiska priechodnosti a pohybu ťažkej a nákladnej dopravy, ktoré nám do budúcnosti nebudú tieto cesty ničiť a hlavne, skvalitnia v tranzitných obciach a mestách život obyvateľom,“ uviedol počas konferencie košický župan Z. Trebuľa.

Ten sa o danej téme rozprával aj s viacerými predsedami VÚC. Zhodli sa na tom, že dnešné prerozdeľovanie daní z motorových vozidiel nie je objektívne. „Nie je predsa logické, aby ten, kto sa stará o 500 km ciest 2. a 3. triedy mal výber 34 miliónov eur, a ten, kto sa stará 2000 km ciest ako my, alebo 2500 km v Banskej Bystrici a 2200 km v Prešove, mal príjem od 11 do 15 miliónov eur. Žiadame, aby sa našiel iný, objektívnejší model prerozdeľovania,“ dodal Z. Trebuľa.

Vybudovanie terminálov integrovanej osobnej dopravy

Košický samosprávny kraj sa chystá do roku 2020 vybudovať sieť terminálov integrovanej osobnej dopravy, ktoré by skoordinovali železničnú a autobusovú dopravu v kraji. Kraj si dáva za prioritu celkové zlepšenie verejnej osobnej dopravy. Na tento účel bol vypracovaný Master plán 2014–2020.

Už na konci tohto roku by sme mali spoznať firmu, ktorá do roku 2015 vybuduje terminál integrovanej osobnej prepravy v Moldave nad Bodvou. Vo fáze príprav projektov sú terminály v Trebišove a Michalovciach. Taktiež sa ráta s výstavbou terminálov v Spišskej Novej Vsi a Krompachoch. V týchto prípadoch sa momentálne spracúvajú podklady ku projektom.

Foto: ilustračné

Zdroj: KSK

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM