Rôzne

FOTO A VIDEO: Mariánskej púte v Levoči sa zúčastnilo takmer pol milióna ľudí

Na Mariánskej hore vyvrcholila v nedeľu slávnostnou odpustovou svätou omšou najstaršia východoslovenská púť. Zúčastnili sa na nej desiatky tisíc veriacich.

Ilustračný obrázok k článku FOTO A VIDEO: Mariánskej púte v Levoči sa zúčastnilo takmer pol milióna ľudí
10
Galéria
Zdroj: TASR

Uplynulý víkend sa zišlo takmer pol milióna veriacich na Mariánskej hore v Levoči, ktorá v nedeľu vyvrcholila slávnostnou odpustovou svätou omšou. Celebroval ju emeritný prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Gerhard Ludwig Müller. Kardinál v úvode poďakoval v slovenčine za pozvanie.

Zdroj: Dnes24.sk

Označil to za mimoriadnu poctu pre svoju osobnosť. Jeho kázeň z nemčiny prekladal generálny vikár Anton Tyrol, v slovenskom jazyku ju prečítal spišský diecézny biskup Štefan Sečka. „Keď hľadíme na Máriu, ako na matku viery a celého spoločenstva viery cirkvi synov a dcér božích v Kristovi, tak sa nám ukazuje niečo z kresťanských postojov a katolíckej zbožnosti. Našou výrobnou značkou nie je pyšné vychvaľovanie rozumu, agresívna reklama vlastnej ideológie, odstraňovanie tých, ktorí zmýšľajú inač, nenávisť a štvanie až k zničeniu, či falošné chlapské naparovanie sa. My sa nehanbíme za to, že naša zbožnosť nesie ženské a manželské črty," uviedol.

Takmer pol milióna

„Nech pre nás, pre našu vlasť, pre Slovensko a pre celú cirkev začne nová jar, v ktorej nech dozrieva viera, nádej a láska. Nech kvitnú a prinesú bohaté plody,„ vyslovil v závere kázne. Podľa moderátora púte Jozefa Lapšanského kardinál v homílii označil Máriu za vzor a prototyp našej viery. „V katolíckej mariánskej úcte pramení náš optimizmus a nádej, keď vnímame účinkovanie Márie v prameňoch spásy,“ opísal jeho slová.

„Ten, kto sa dáva do služby Bohu a Panne Márii, nie je v žiadnom prípade ukrátený,„ pokračoval. Müller v kázni podľa jeho ďalších slov zdôraznil, „aby sme sa nehanbili prejaviť, najmä dnes, svoje kresťanské postoje a vzťah k Panne Márii“. Podľa Lapšanského predpokladajú, že počas víkendu prišlo na Mariánsku horu k Bazilike Navštívenia Panny Márie odhadom do 500 000 ľudí.

Pešo aj na bicykloch

Na Levočskú púť prichádzajú každoročne desaťtisíce veriacich z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Mnohí z nich absolvujú desiatky kilometrov aj na bicykloch, alebo do Levoče prídu pešo. Prítomná bola aj väčšia skupina pútnikov z Rumunska. Na slávnosti sa zúčastnili aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ďalší zástupcovia štátnej správy či samosprávy.

Celý odpustový týždeň (1. až 8. júla) sa na Mariánskej hore niesol v znamení modlitieb, mariánskej úcty, pokánia a zmierenia. Podľa Lapšanského počas neho zaznamenali enormný záujem veriacich nielen o sväté omše, ale aj o spoveď. Najviac pútnikov prichádza do Levoče práve počas víkendu. Po otváracej sobotňajšej (7.7.) svätej omši nasledovala svätá liturgia východného obradu, koncert, mariánske meditácie či modlitby svätého ruženca. O polnoci sa uskutočnila pontifikálna svätá omša s eucharistickou poklonou s procesiou a pobožnosťou krížovej cesty.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, a korene mariánskeho kultu tu siahajú až do 13. storočia. Dosiaľ najväčšia púť z pohľadu návštevnosti sa konala za prítomnosti pápeža Jána Pavla II. v roku 1995, keď Mariánsku horu navštívilo asi 650 000 pútnikov.

OBRAZOM:Na Mariánsku horu v Levoči prišli stotisíce veriacich
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM