Miroslav Pomajdík Správy

Kauza deaflympiáda na Slovensku: Vypovedali primátori Levoče a Kežmarku

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku- pracovisko Banská Bystrica začalo hlavné pojednávanie s bývalým šéfom Slovenského deaflympijského výboru (SDV) Jaromírom R., ktorý je obvinený zo spôsobenia škody na cudzom majetku a podvodu.

Ilustračný obrázok k článku Kauza deaflympiáda na Slovensku: Vypovedali primátori Levoče a Kežmarku
Zdroj: TASR

Jaromíra R. zadržali ešte vo februári 2011 na hraničnom priechode v Rusovciach. Na Slovensku sa začali vynárať správy o pochybnom organizovaní deaflympiády už v roku 2008, tie boli nakoniec zrušené týždeň pred ich začiatkom a Slovensko tým utrpelo riadnu blamáž.

V tomto prípade vypovedali aj dvaja primátori zo Spiša, konkrétne z miest Levoča a Kežmarok. Na pojednávanie sa dostavil aj svedok, bývalý generálny sekretár SDV, ktorý pomáhal pri príprave 17. deaflympiády.

Z čoho je Jaromír R. obžalovaný?

Obžalovaný Jaromír R. mal počas svojej funkcie spôsobiť škodu na cudzom majetku vo výške 10 471 291 eur. Od viacerých fyzických osôb a spoločností si mal podvodne požičať peniaze na zabezpečenie. 17. Zimných deaflympijských hier 2011 vo Vysokých Tatrách, ktoré boli nakoniec zrušené.

Ďalej mal osloviť primátorov Levoče a Kežmarku a predostrieť im, že deaflympiáda sa uskutoční v mestách Levoča, Kežmarok a Vysoké Tatry. Primátorom predložil aj plán rekonštrukcií športovísk, pričom im deklaroval bankovú záruku zo Santander Bank of Columbia na sumu 500 miliónov eur, ktorá však bola fiktívna. Po týchto zárukách mali mestá pristúpiť k uzatvoreniu zmlúv o diele a spolupráci s obžalovaným. V týchto zmluvách sa malo jednať aj o začatí rekonštrukčných prác na zimných štadiónoch v Levoči a Kežmarku.

Levoča poskytla ľadovú plochu

Levočský primátor vypovedal, že prebehli rokovania, na ktorých bol predstavený zámer uskutočniť deaflympiádu vo Vysokých Tatrách, Levoči, Kežmarku a ďalších miestach, pričom mali mestá poskytnúť svoje športoviská na súťaženie. Levoča im zverila svoj zimný štadión.

Obžalovaný Jaromír R. mal všetkých ubezpečiť, že podujatie bude z ich strany aj náležite finančne zabezpečené. Dohodnuté práce začali, no pre neuhradené faktúry sa aj rýchlo skončili. Primátor Levoče napísal Medzinárodnému deaflympijskému výboru, že práce boli kvôli neuhradeniu faktúr pozastavené a vyjadril v nich aj celkovú pochybnosť, či sa deaflympiáda vôbec uskutoční. Odpovede sa však nedočkal.

Kežmarku ostal nefunkčný štadión

Primátor Kežmarku ozrejmil, že v roku 2007 sa uskutočnila 16. zimná deaflympiáda v USA, na ktorej bolo prítomných viacero zástupcov našich miest a Vysokým Tatrám bola odovzdaná štafeta na uskutočnenie ďalšieho podujatia.

Spustila sa vlna príprav a vybavovaní stavebných povolení, medzi ktoré patrilo aj povolenie na rekonštrukciu zimného štadióna v Kežmarku, no termín zahájenia hier sa približoval a sľúbené financie neprichádzali. Primátor žiadal bankovú záruku, no stavebné práce sa na štadióne začali bez vedomia mesta. Konateľ stavebnej firmy ubezpečil primátora, že bankovú záruku videl. Peniaze samozrejme neprišli a tak ostal mestu Kežmarok rozostavaný štadión, ktorý je momentálne nefunkčný.

Peniaze mali prísť…

Generálny sekretár SDV vypovedal, že pri prípravách deaflympiády mal na starosti administratívnu činnosť a všetky finančné záležitosti boli v kompetencii Jaromíra R, ktorý mal ešte dva dni pred svojim zadržaním tvrdiť, že financie majú každú chvíľu prísť na účet a deaflympiáda sa určite uskutoční, hoc aj v neskoršom termíne.

Na začiatku pojednávania 30. apríla Jaromír R. využil právo nevypovedať, k výpovediam svedkov a listinným materiálom sa však vyjadriť chce. Dodal, že svoju výpoveď prednesie v závere po vypočutí všetkých svedkov a procesných strán. Obžalovaný vyhlásil, že je nevinný v plnom rozsahu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM