Marie Melníková Rôzne

Končia sa fašiangy, pre veľkú časť kresťanov sa začína pôst

V týchto dňoch sa podľa dávnych tradícií končia fašiangy - čas zábav, plesov a karnevalov. Blížiaca sa Popolcová streda, ktorá tento rok pripadá na 22. februára, je pre značnú časť kresťanov začiatkom obdobia 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou.

Bývalo zvykom, že v utorok o polnoci pred Popolcovou stredou sa končili fašiangy pochovávaním basy alebo iných hudobných nástrojov. Tieto tradície na viacerých miestach na Slovensku pretrvávajú dodnes.
Veľká noc je pohyblivý sviatok a každý rok pripadá na iný dátum. Niekedy býva koncom marca, inokedy začiatkom, alebo v polovici apríla i neskôr. Závisí to od prvého jarného splnu mesiaca, preto aj fašiangy trvajú rôzne. Niekedy sú veľmi krátke, inokedy trvajú aj dva mesiace. Napríklad v minulom roku 2011 boli dlhšie, lebo Popolcová streda pripadla až na 9. marca. V tomto roku bude Veľkonočná nedeľa 8. apríla.
Kým v rímskokatolíckej či evanjelickej cirkvi sa pôst začne Popolcovou stredou 22. februára a prvá pôstna nedeľa pripadne na 26. februára, v gréckokatolíckej cirkvi sa Svätá Štyridsiatnica alebo Veľký pôst začína už dnes. V pravoslávnej cirkvi, ktorá sa riadi Juliánskym kalendárom, sa tento rok obdobie predveľkonočného pôstu začne v pondelok 27. februára.
Nadchádzajúca Popolcová streda pripomenie ľuďom dôležitosť pokánia a prehĺbenia viery v Boha. Súčasťou liturgie v katolíckych kostoloch je v tento deň posvätenie popola a značenie znamenia kríža popolom na čelá veriacich. Popol má človeku pripomenúť jeho pôvod zo zeme a skutočnosť, že do zeme sa vráti. Popol je však aj symbolom očistenia a budúceho zmŕtvychvstania.

Zdroj: TASR, ilustracne foto:TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM