JAB Rôzne

Lekárka Mária Kovalová radí rodičom v Spišskej: 5 základných bodov, aby sa deti vyhli nepríjemným problémom

Detská lekárka, ktorú pozná množstvo rodičov v Spišskej Novej Vsi a ktorá zasvätila svoj život pomoci deťom. Mária Kovalová je nielen pediatrička, ale aj detská gastroenterologička. Zaujímalo nás, aké žalúdočné problémy trápia deti v našom meste a aj ako im predchádzať.

Ilustračný obrázok k článku Lekárka Mária Kovalová radí rodičom v Spišskej: 5 základných bodov, aby sa deti vyhli nepríjemným problémom
Zdroj: Dnes24.sk

Nedávno sme vám na našom portáli priniesli rozhovor s detskou lekárkou zo Spišskej Novej Vsi Máriou Kovalovou. Okrem toho, že pediatričkou už je 35 rokov, takmer dvadsať rokov pôsobí v našom meste aj ako detská gastroenterolo­gička. Ako sme sa od odborníčky dozvedeli, tráviace problémy u detí majú stúpajúcu tendenciu.

„Našu ambulanciu navštevujú detičky od narodenia a bohužiaľ detí s tráviacimi problémami je čoraz viac. Problémy sú rôzne. Často riešime u detí reflux, bakteriálnu infekcie v žalúdku či celiakiu,“ ozrejmila detská gastroenterolo­gička.

Ako nám vysvetlila, deti papajú veľa sladkostí a pijú veľa sladkých vôd. Tým pádom sú presladené a z toho všetkého vyplývajú ťažkosti, ktoré majú. „Bolesti brucha, hnačkovité stolice, zvracanie, úbytky na váhe, bolesti hlavy, všetky tieto problémy vznikajú práve z nadmerne konzumácie sladkostí,“ upozorňuje odborníčka.

Podľa jej slov však niektorým problémom s trávením vieme predchádzať. A je dobré dodržiavať určité zásady.

Ako predchádzať žalúdočným problémom u detí:

Pravidelné raňajky

Veľakrát sa stáva, že detí neraňajkujú, čo je veľké chyba. Raňajkovať treba pravidelne a do pol hodiny po prebudení, aby sa žalúdok naštartoval.

Posledné jedlo okolo šiestej

Ďalšou veľkou chybou nielen u detí sú neskoré večere. Večera okolo ôsmej, deviatej, má za následok, že v noci musí žalúdok a všetky tráviace orgány pracovať, čiže si nemajú kedy oddýchnuť. Ráno sa potom dieťa budí napríklad s bolesťami hlavy.

Zdravá strava a dostatočný pitný režim

Nepravidelná nezdravá strava a nedostatok tekutín a spánku sú ďalším faktorom, ktoré spôsobujú u detí rôzne tráviace ťažkosti. Dieťaťu treba stanoviť presný režim, snažiť sa dávať pestrú a vyváženú stravu, zaradiť do jedálneho lístka polievky a dbať na to, aby dodržiavalo pitný režim.

Hýbať sa minimálne hodinu denne

Naše deti sa veľmi málo hýbu. Je doba, keď väčšinu voľného času trávia pri televízore a počítači. Dostatočný pohyb je však veľmi dôležitý pre správne trávenie. Stačí hodina denne a nemusí to byť práve volejbal, alebo basketbal – u menších detí stačí úplne obyčajná prechádzka.

Viac ovocia a zeleniny

Často sa stretávame s tým, že deti nejedia dostatok zeleniny a ovocia. Radšej to nahrádzajú sladkosťami a rôznymi sladkými vodami, čo vedie k presladeniu organizmu a z toho vyplývajú ďalšie žalúdočné a zdravotné ťažkosti.

Môže vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM