JAB Rôzne

Len začnete čítať a na mnohých hneď doľahne nostalgia: 5 spôsobov, ako kedysi vedeli tráviť čas deti v Spišskej

Dnes si už deti bez počítačových hier, herných konzol, či mobilov život ani nevedia predstaviť. Tí skôr narodení takéto technické vymoženosti nepoznali, napriek tomu sa nikdy nenudili.

Ilustračný obrázok k článku Len začnete čítať a na mnohých hneď doľahne nostalgia: 5 spôsobov, ako kedysi vedeli tráviť čas deti v Spišskej
Zdroj: TASR

Dnešná generácia detí vám, síce, bez problémov stiahne najnovšiu mobilnú aplikáciu, no hrať sa s céčkami, alebo guličkami ju, však, uvidíte ťažko. Hry, ktoré deťom kedysi spríjemňovali voľné chvíle už dávno vyšli z módy, no tí skôr narodení na ne dodnes spomínajú s veľkou nostalgiou. Tu je päť z nich.

Guličky

Tak ako si dnes nevedia deti predstaviť nemať počítač či televízor naši starí rodičia a rodičia si nevedeli predstaviť nemať pri sebe mešec s guličkami. Najskôr hlinené , neskôr sklenené sa dali kúpiť aj na známych Spišských trhoch. S guličkami sa radi hrávali chlapci, ale aj dievčatá. Išlo o poulárnu hru ktorá sa dala hrať od jari do zimy kým nezamrzla zem. Stačilo vyhĺbiť malú jamku a boj o to kto ich bude mať najviac sa mohol začať.

Céčka

Jedným z hitov minulých dôb boli céčka. V nejednej domácnosti boli aj ozdobou a záves z nich nahrádzal klasické dvere. Céčka najlepšie všetkých farieb patrili kedysi medzi vychytenú hračku a získavať ste ich mohli aj pomocou hry. Hralo sa s nimi rôzne. Hádzali sa na vopred určené miesto, ale zvykli sa aj vybíjať ťuknutím prstom. Pri céčkach však nešlo iba o klasické tvary písmena „c“ rôznorodých farieb, no našli sa medzi nimi aj „g-čka“, „o-čka“ či paragrafy.

Kohút

Obľúbenými hrami v minulosti boli určite aj loptové hry. Hra na kohúta sa hrávala na školských dvoroch, ale aj na uliciach. Na hru stačili traja kamaráti a jedna lopta. A ako sa to hrávalo? Dve deti sa postavili od seba a určitú vzdialenosť a tretie sa postavilo medzi ne. Podstatou hry bolo prehadzovať si loptu tak, aby ju ten čo je v strede nechytil. Ak ju chytil musel ísť do stredu ten, kto naposledy hádzal. Podobne fungovala aj vybíjaná s tým rozdielom, že hralo ju viac detí a deti v strede sa loptou triafali čiže vybíjali. Na rozdiel od kohúta po takej rane loptou ostala nie raz poriadna modrina.

Kráľu, kráľu daj vojačka

Tak táto hra bola svojho času poriadne obľúbená u mnohých detí. Na to aby ste sa to mohli zahrať ste nepotrebovali v podstate žiadnu pomôcku len čo najviac kamarátov. Princíp hry bol jednoduchý. Hráči rovnakého počtu vytvoria oproti sebe dva rady, v ktorých sa pevne chytia za ruky. Na čele jedného aj druhého radu je veliteľ. Prvý z veliteľov volá: „Kráľu, kráľu, daj vojačka.“ V tom sa určený hráč rozbehne oproti protiľahlému radu, ktorý sa usiluje pretrhnúť. Ak sa mu to podarí, berie so sebou do zajatia dvoch chlapcov, ktorých ruky pretrhol. Títo sa zaradia do jeho radu. Potom volá veliteľ druhého radu a hra pokračuje. Vyhráva ten rad, ktorému sa podarí „zajať“ všetkých vojakov druhej skupiny.

Cukor, káva, čaj, rum, bum

Cukor, káva, čaj, rum, bum! Aj táto hra patrí ku klenotom. Mohli sa ju hrávať chlapci aj dievčatá aj keď u dievčat bola asi obľúbenejšia. Deti sa postavili do radu vedľa seba. Jeden z nich bol takzvaný „vyvolávač“, ktorý stál vpredu, aspoň desať metrov od zvyšku detí. Stále otočený chrbtom hovoril nahlas: Cukor, káva, čaj, rum, bum! Ostatní hráči sa zatiaľ museli snažiť prebehnúť čo najbližšie k nemu. Po slovku „bum“ sa však vyvolávač vždy otočil a koho načapal hýbať sa, šiel na začiatok. Celé sa to opakovalo, až kým sa niektoré z detí nedotkne vyvolávača a tým ide na jeho miesto a hra sa začína odznova.

Môže vás zaujímať:

Foto:ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM