Kultúra

Magický dátum ich presvedčil: KOĽKO párov v Spišskej sa bude v utorok sobášiť?

Magické dátumy a mágia ako taká podľa etnologičky Kataríny Nádaskej priťahovali ľudí odjakživa. A práve dvojka je najmä pri sobášoch vnímaná pozitívne.

Ilustračný obrázok k článku Magický dátum ich presvedčil: KOĽKO párov v Spišskej sa bude v utorok sobášiť?
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Nie je žiadnou novinkou, že si budúci manželia vyberajú ako dátum svojej svadby atraktívne dni. Hoci bude utorok, niekoľko párov si preto zvolilo 22.2.2022, čo je jeden z najmagickejších za posledné roky. Obsahuje až šesť dvojok a to je už poriadnou raritou.

Tento dátum zaujal aj zaľúbencov na Spiši. Potvrdila pre Dnes24 hovorkyňa spišskonovoveskej radnice Edita Gondová. „Budeme mať 5 sobášov, prvý so začiatkom o 12,30 hod., ďalšie každú polhodinu.“ uvádza Gondová s tým, že snúbenci si za sobáš budú musieť aj priplatiť 20 eur k bežnej sume, keďže stanovené sobášne dni na radnici sú piatok a sobota.

Podľa etnologičky Kataríny Nádaskej priťahovali magické dátumy a mágia ako taká ľudí odjakživa. A práve dvojka je najmä pri sobášoch vnímaná veľmi pozitívne.

Pevnejší zväzok?

Ide o párové číslo a do manželstva vstupujú dvaja ľudia. Samozrejme, čím viac dvojok, tým je účinok mágie čísel silnejší, a tým bude ten zväzok pevnejší,“ skonštatovala Nádaská.

Podotkla, že takéto dátumy si ľudia nevyberajú len na uzavretie manželstva, ale napríklad aj na uzatvorenie dôležitého obchodu či iné vážne životné rozhodnutie. Etnologička je presvedčená, že viera v mágiu čísel je zakotvená v ľudskom podvedomí.

Sme dnes síce racionálni ľudia a keby sme spýtali, prečo si vybrali práve tento dátum, povedali by, že preto, lebo sa im páči. Ide však o podvedomé rozhodnutie,“ vysvetlila Nádaská.

ilustračné foto

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM