Rôzne

Mestá a obce sa pustili do jesenného upratovania: Čo všetko by mali občanom zabezpečiť?

Jesenné upratovanie je súčasťou každoročných aktivít v mestách a obciach, ktorými sa samosprávy pripravujú na zimné obdobie. Ako je na tom Spišská Nová Ves?

Ilustračný obrázok k článku Mestá a obce sa pustili do jesenného upratovania: Čo všetko by mali občanom zabezpečiť?
Zdroj: TASR

Podľa zákona o odpadoch sú mestá a obce povinné „zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov, ak v obci nebol zavedený ich množstvový zber a oddelene zbieraných zložiek komunálneho odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia.“

„Táto povinnosť sa však nevzťahuje na obec, ktorá má menej ako 5 000 obyvateľov a na jej území je zriadený zberný dvor. Služba poskytnutia veľkokapacitných kontajnerov je pre občanov bezplatná. Náklady sú už zahrnuté do miestneho poplatku. Je dôležité podotknúť, že veľkoobjemové kontajnery slúžia predovšetkým občanom, nie sú určené pre firmy,“ informuje o povinnostiach Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Čo do kontajnerov?

Pojem "objemný odpad“ nie je v zákone definovaný, rozumie sa ním odpad, ktorý do bežných nádob používaných v obci nevojde, napríklad nepotrebný či poškodený nábytok, koberce a pod. čo prispieva k zamedzeniu vytvárania nelegálnych skládok. Rozsah a periodicita ich rozmiestňovania sú závislé hlavne od lokálnych, priestorových a finančných možností samospráv.

„Samotné jesenné upratovanie je možné realizovať viacerými formami. Napríklad koordinovaným rozmiestňovaním veľkoobjemových kontajnerov, prípadne organizovaním verejných brigád, alebo napríklad podporou dobrovoľníckych činností, pre ktoré mestá a obce vytvárajú technické a organizačné podmienky,“ upresňuje Kaliňák.

Ako dodáva, jesenné upratovanie nemá iba estetický význam, ale je aj spôsobom predchádzania vzniku nelegálnych skládok, a to v rámci ich likvidácie ešte v zárodkoch.

Upratuje aj Spišská

Jesenné upratovanie pod taktovkou mesta Spišská Nová Ves prebieha od 7. – 16. októbra 2019. Pre jesenné upratovanie v našom meste bude pristavených niekoľko veľkoobjemových kontajnerov pre zber objemného odpadu z domácností. „Objemný odpad je komunálny odpad, ktorý svojím rozmerom nie je možné uložiť do štandardnej nádoby – napr. sanita, matrace, nábytok," uvádzajú kompetentní.

Zároveň však upozornili, že kontajnery nie sú určené na ukladanie stavebného odpadu, zeminy, konárov z orezov stromov a krov, nebezpečného odpadu (akumulátory, „vyjazdený“ olej, žiarivky, televízory, monitory …), elektroodpadu a pneumatík. Harmonogram rozmiestnenia veľkoobjemových kontajnerov nájdete TU.

Okrem nášho mesta upratujú aj susedné Smižany. Veľkokapacitné kontajnery u našich susedov budú slúžiť na zber biologického odpadu zo záhrad a verejných priestranstiev. Pristavené budú od 11.00 hodiny. A zber tento rok prebieha od 7. do 17. októbra 2019 podľa nasledovného rozpisu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM