Kultúra

Milovníci hudby si prídu na svoje: V Spišskej sa chystá prehliadka speváckych zborov

V Spišskej Novej Vsi sa bude opäť spievať. Pripravuje sa celoštátna postupová súťaž a prehliadka speváckych zborov.

Ilustračný obrázok k článku Milovníci hudby si prídu na svoje: V Spišskej sa chystá prehliadka speváckych zborov
Zdroj: TASR

Zborový spev patrí k jednej z najstarších oblastí neprofesionálneho umenia. Rozvíja hudobné schopnosti a umelecké cítenie a v neposlednom rade povznáša dušu, poslucháčom prináša nádherný zážitok, vytrhnutie na pár chvíľ z bežných starostí každodenného života a povznesenie.

Zborový spev odznie 4. októbra 2019 od 19.00 hod. v Koncertnej sále Reduty v Spišskej Novej Vsi počas slávnostného otváracieho koncertu v podaní Speváckeho zboru Technik (STU) z Bratislavy.

Zbor vznikol v roku 1953 a jeho repertoár obsahuje diela sakrálnej hudby, starej hudby, skladby súčasných skladateľov, džezové aranžmány a úpravy ľudových piesní. Pravidelne sa zúčastňuje na súťažiach a festivaloch na Slovensku i v zahraničí.

Celoštátna postupová súťaž a prehliadka speváckych zborov Viva il canto sa uskutoční 5. októbra 2019 od 10.00 hod. v Koncertnej sále Reduty.

Predstaví sa 8 dospelých neprofesionálnych speváckych zborov a vokálne zoskupenia zo Slovenska. Jednotlivé vystúpenia bude hodnotiť 5-členná odborná porota, následne súčasťou bude hodnotiaci seminár za účasti vedúcich a dirigentov zborov. Pre dirigentov zborov bude prebiehať v čase od 14.00 – 15.30 hod. vzdelávací workshop pod taktovkou lektorky Tatiany Švajkovej, ktorá je členkou poradného zboru pre zborový spev pri Národnom osvetovom centre v Bratislave a dirigentka Ženského speváckeho zboru Iuventus Paedagogica Prešovskej univerzity.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien sa uskutoční 5. októbra 2019 o 19. 00 hod. v Koncertnej sále Reduty v Spišskej Novej Vsi. Odborným garantom súťaže a prehliadky speváckych zborov Viva il canto je Národné osvetové centrum v Bratislave. Organizačným garantom je Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a primátor mesta Spišská Nová Ves Pavol Bečarik.

Videli ste? V Spišskej vznikli počas uplynulého víkendu zaujímavé graffiti. Kliknite na galériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

To si pozrite: Writeri v Spišskej Novej Vsi vytvorili zaujímavé diela
21
Galéria

Hl. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM