Marcel Mojžiš Kultúra

Múzeum má menej návštevníkov, najviac turistov chodí na Spišský hrad

Spišské múzeum v Levoči zaznamenalo v minulom roku pokles návštevnosti. Jeho expozície, vrátane Spišského hradu, videlo vlani vyše 186-tisíc návštevníkov.

Ilustračný obrázok k článku Múzeum má menej návštevníkov, najviac turistov chodí na Spišský hrad
Zdroj: Webnoviny.sk

To je asi o 6 000 menej, ako v roku 2011. „Z nášho pohľadu bol ten rok uspokojivý. Nedá sa povedať, že úspešný, ten pokles návštevnosti je len mierny,“ informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.

Sila sviatkov

Najnavštevova­nejšou expozíciou Spišského múzea v Levoči je už tradične Spišský hrad. V prvom polroku 2012 zaznamenalo múzeum nárast návštevnosti, k poklesu došlo v druhej polovici roka. Podľa Uharčekovej k tomu prispelo hlavne rozloženie sviatkov u nás i v okolitých krajinách, keďže bolo menej predĺžených víkendov.

Napriek celkovému poklesu návštevnosti si vlani našlo cestu do múzea viac detí, ktoré oslovili najmä projekty múzea určené pre ne. Uharčeková to pripisuje hlavne tomu, že múzeum sa vybralo za deťmi do škôl, v rámci projektu Nemôžete prísť do múzea, my prídeme za vami.

Detskému návštevníkovi sa chcú v múzeu venovať aj v budúcnosti. „Návštevníka treba vychovávať. Musíme si vychovať mladého návštevníka, aby potom prišiel so svojimi rodičmi či starými rodičmi,“ dodala Uharčeková. Návšteva múzea by mala byť pre deti niečo prirodzené a nie niečo výnimočné.

Rusov chodí oveľa viac

Najviac návštevníkov v histórii Spišského múzea mali v roku 2009, keď si expozície pozrelo vyše 200 000 ľudí. V tom roku však zaznamenali výraznejší úbytok Poliakov a Čechov, čo podľa Uharčekovej súviselo aj s prijatím eura a nástupom hospodárskej krízy. „Minulý rok, akoby sa nám tí Poliaci a Česi vrátili,“ dodala Uharčeková. Vlani zaznamenali výrazný nárast rusky hovoriacich návštevníkov. Vstupné do expozícií múzea sa už od roku 2009 nemenilo.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM