Rôzne

Novinka pri splave Prielomu Hornádu: Sledujte, čo bolo uvedené do života

Info, ktoré mnohých z vás určite zaujme. V Národnom parku Slovenský raj v stredu slávnostne uviedli do života infocentrum pri splave Prielomu Hornádu.

Ilustračný obrázok k článku Novinka pri splave Prielomu Hornádu: Sledujte, čo bolo uvedené do života
2
Galéria
Zdroj: Košice Región Turizmus

Ide tak o symbolické zavŕšenie realizácie projektu, ktorý vlani rovným dielom podporil Košický samosprávny kraj prostredníctvom organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Štátna ochrana prírody SR – Správa NP Slovenský raj.

Obľúbená atrakcia

Splav Prielomu Hornádu je v Národnom parku Slovenský raj novou atrakciou, no už od prvej sezóny v roku 2016 je oň vysoký záujem. Na nástupnom mieste bolo najprv zriadené mólo pre pohodlný prístup člnov do vody, no vysoký dopyt ukázal potrebu posunúť kvalitu poskytovaných služieb na vyššiu úroveň. Podarilo sa to vďaka vlani realizovanému projektu Zlepšenie služieb návštevníkom v nástupnom mieste splavu Prielomu Hornádu. V priľahlej budove vzniklo plnohodnotné zázemie splavu, milovníci splavovania a vodáctva sa tak majú kde prezliecť, zložiť si batožinu a jednoduchšia je aj koordinácia a informovanie účastníkov splavu.

„Službu splavu sme spustili ako našu pilotnú aktivitu ekologického turizmu a sme radi, že aj keď závisí od priazne poveternostných podmienok, dopyt po nej je veľký a stále rastie. To znamená aj prínos pre našich partnerov, ktorí môžu zo splavu profitovať napríklad v oblasti poskytovania ubytovania alebo stravovacích služieb. Sme radi, že k skvalitneniu turistickej ponuky môže prispieť aj Štátna ochrana prírody, napokon, infobod bude poskytovať široké portfólio informácií o možnostiach turistiky v Slovenskom raji," hovorí riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.

Celkový rozpočet projektu bol 15-tisíc eur, pričom polovicu z tejto sumy poskytol Košický samosprávny kraj prostredníctvom organizácie Košice Región Turizmus v rámci grantového programu na podporu členov oblastných organizácií cestovného ruchu.

„Slovenský raj patrí k najnavštevo­vanejším miestam Košického regiónu a je skvelé, že v spolupráci so Štátnou ochranou prírody sa nám darí pracovať na rozvoji turizmu aj v prírodnej lokalite s istou úrovňou ochrany. Je to vynikajúci príklad toho, že cestovný ruch a ochrana prírody vedia fungovať v symbióze. Navyše, koordinovanie návštevníkov a poskytovanie informácií má takisto viesť k osvete v oblasti ochrany prírody," uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Dodala, že k téme vodáctva bola nedávno vydaná aj špeciálna brožúra s tipmi na výlet po celom kraji, ktoré budú distribuované do všetkých turistických informačných centier po celom kraji.

Slová župana

Novú infraštruktúru pri splave v národnom parku oceňuje aj vedenie krajskej samosprávy: „Odvetvie cestovného ruchu sa skladá z rôznych segmentov a milovníci vodáctva sú jedným z nich. Je dobrou správou, že práve v nádhernom Slovenskom raji sa darí, aj s ohľadom na ochranu prírody, rozvíjať turistickú infraštruktúru. V podobných aktivitách budeme pokračovať aj naďalej, aby nielen športovci mali čo najviac dôvodov ostať v našom kraji," vyzdvihol spoluprácu s ochranármi predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo Spišskej a okolia.

Pri splave Prielomu Hornádu pribudol  informačný bod
2
Galéria
Zdroj: Košice Región Turizmus
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM