Rôzne

OBRAZOM: Turistov na Spišskom hrade vítali živé sochy a to nebolo zďaleka všetko

Otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade prebiehalo aj tento rok veľkolepo. Na návštevníkov čakali po prvýkrát i živé sochy.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Turistov na Spišskom hrade vítali živé sochy a to nebolo zďaleka všetko
12
Galéria
Zdroj: TASR

Letná sezóna na Spišskom hrade začala veľkou slávnosťou. Návštevníci si mohli vychutnať dobový sprievod aj niekoľko sprievodných akcií. Novinkou tejto sezóny boli živé sochy vytvorené podľa panovníkov, ktorí na hrade naozaj žili.

Živé sochy a ich legendy

Ako priblížila Lívia Schwirianová, múzejná pedagogička Spišského múzea v Levoči, pod ktoré Spišský hrad patrí, v sobotu v ňom privítali hradného pána so svojou paňou, ktorí sa po zime vrátili do svojho sídla. „Privítal ich kastelán, ktorý celú zimu spravoval majetok, ukázal im, aké zmeny vykonal na hrade a že ho počas celej zimy udržiaval v dobrej kondícii," vysvetlila s tým, že tak nadväzujú na históriu.

Keďže hrad nebol kompletne zastrešený, nebola tam ani voda a prístup naň počas zimy nebol ideálny, panstvo sa v tomto období sťahovalo do sídel, ktoré sa nachádzali v prístupnejšom teréne. Návštevníkov čakali tento rok aj živé sochy a ich legendy.

„Sú vytvárané na základe skutočných udalostí a osôb, ktoré kedysi na Spišskom hrade žili," priblížila pedagogička. Záujemcovia mali tiež možnosť vystúpiť na horný hrad, kde mohli v kuchyni ochutnať tradičné pochúťky ako domáci chlebík so šmaľcom a cibuľkou či hradné vínne posúchy a sladké koláčiky.

Rôzne podujatia

Počas tvorivých dielní si návštevníci mohli zhotoviť svoj vlastný hradný hrnček, vidieť mohli tiež vyrezávanie drevenej sochy a nechýbal ani historický šerm či dobové orientálne tance. Aj počas leta je podľa slov Schwirianovej pre návštevníkov pripravených viacero sprievodných akcií.

„Chystáme kultúrne leto na Spišskom hrade, to znamená, že budeme znova, ako po iné roky, organizovať divadelné piatky, nedele zvyknú byť venované deťom. Plánujeme Hradohranie či Školu princezien. Najbližšie sa pripravujeme na Noc múzeí, ktorá bude 20. mája,“ vymenovala.

Spišský hrad je príkladom stredovekého kráľovského hradu. Vznikol na konci 12. a začiatkom 13. storočia. Už koncom 13. storočia mal takmer dnešnú rozlohu. Patril kráľovským dynastiám Arpádovcov, Anjouovcov, neskôr Zápoľským, Thurzovcom a Čákiovcom. V roku 1993 bol zapísaný do Svetového zoznamu prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Počas minuloročnej sezóny ho navštívilo takmer 210 000 ľudí.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo Spišskej a okolia.

Zachytené objektívom: Na Spišskom hrade slávnostne otvorili letnú sezónu
12
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM