Rastislav Búgel Rôzne

Sviatok sv. Mikuláša: Kde sú jeho korene a prečo si dávame darčeky?

Každý rok sa 6. decembra rozžiaria detské očká radosťou a prekvapením. Sviatok sv. Mikuláša patrí medzi najobľúbenejšie sviatky vôbec. Viete kto to bol sv. Mikuláš a ako vznikla tradícia dávania mikulášskych darčekov?

Ilustračný obrázok k článku Sviatok sv. Mikuláša: Kde sú jeho korene a prečo si dávame darčeky?
Foto: Iveta Hrabovská

Osoba sv. Mikuláša je populárna po celom svete. Najväčšiu úctu k tomuto svätcovi doteraz prechovávajú na Východe, najmä v Rusku.

O jeho skutočnom živote sa vie len veľmi málo. Narodil sa pravdepodobne okolo roku 270 v Patare. Jednou z mála overených informácií je fakt, že sv. Mikuláš bol v 4. storočí biskupom v meste Mir (Malá Ázia).

Neskôr sa správy o osobe sv. Mikuláša rozdeľujú a pripomínajú svojou podstatou skôr legendy. Obrovská skromnosť a dobrota preslávila tohto biskupa po celom svete. Nikdy nedal ľuďom, ktorým pomohol žiadnu šancu, aby sa mu mohli aspoň poďakovať. Nikdy ho nikto pri pomoci ľuďom nevidel, vždy sa vytratil.

Najznámejší príbeh o sv. Mikulášovi pozná snáď každý. Mikulášovi životopisci zaznamenali jednu noc, počas ktorej nepozorovane podaroval trom chudobným dievčatám peniaze na veno. Od tejto povesti bol odvodený aj ľudový zvyk obdarovania detí v noci tak, aby to nevideli.

Väčšina prameňov sa zhoduje aj v mieste smrti tohto svätca. Zomrel v Likijskej Mire a neskôr nad jeho hrobom postavili chrám a zasvätili mu zvláštny sviatok. Aj keď sa väčšina informácií o svätom Mikulášovi podobá na legendy, jedno je isté, vo svojej podstate muselo ísť o výnimočného človeka.

Preto si v pohodovej atmosfére vyčistite svoje čižmy a plnými dúškami nasávajte predvianočnú atmosféru. ;)

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM