Kultúra

Po zimnej prestávke sa opäť otvoria brány Spišského hradu: Všade sa ale nedostaneme

Po zimnej prestávke sa už onedlho opäť otvoria brány Spišského hradu pre verejnosť.

Ilustračný obrázok k článku Po zimnej prestávke sa opäť otvoria brány Spišského hradu: Všade sa ale nedostaneme
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Dáša Uharčeková Pavúková z oddelenia komunikácie Spišského múzea v Levoči informovala, že hrad bude otvorený od 14. apríla.

Otváracie hodiny počas apríla budú od 9. do 17. s posledným vstupom o 16. hodine. Výnimkou je Veľká noc od 15. do 18. apríla, v tieto sviatočné dni môžu záujemcovia hrad navštíviť od 9. až do 19. hodiny s posledným vstupom o 18. hodine,“ konkretizovala Uharčeková Pavúková.

Rekonštrukčné práce

Na Spišskom hrade aktuálne prebieha rekonštrukcia hornej časti. Pre verejnosť je tak sprístupnené len stredné a dolné nádvorie s vyhliadkovou trasou. „Práce na druhej etape rekonštrukcie hradu, ktoré sa týkajú Románskeho paláca a západných palácov, boli z dôvodov nepriaznivých klimatických podmienok prerušené. Ani v súčasnosti nie je možné z týchto dôvodov práce opäť naplno rozbehnúť,“ priblížila vedúca oddelenia investičnej a prevádzkovej činnosti Zdenka Sninčáková.

Čo sa dá vidieť

Napriek tomu tam však intenzívne pracujú reštaurátori, ich práce súvisia s reštaurátorským výskumom západných palácov. „Návrh na reštaurovanie a reštaurátorský výskum pre objekt kaplnky už bol ukončený a je posudzovaný Krajským pamiatkovým úradom Košice,“ doplnila Sninčáková.

Návštevníci môžu bezplatne využiť parkovisko zo strany od obce Žehra. Okrem hradu ponúka Spišské múzeum možnosť prehliadky historickej radnice v Levoči, Domu Majstra Pavla, starého kláštora minoritov a aktuálnej výstavy Žigmund Bubics – biskup, umelec, donátor.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM