Rôzne

Pod Spišským hradom otvorili trailpark. Cyklistov čaká adrenalín i novinky, VIDEO

Ponuka cyklistického vyžitia pod Spišským hradom je od nedele bohatšia o trailpark v obci Žehra.

Ilustračný obrázok k článku Pod Spišským hradom otvorili trailpark. Cyklistov čaká adrenalín i novinky, VIDEO
4
Galéria
Zdroj: TASR/Veronika Miháliková

Dva nové „flowtraily“, cyklotrasy špeciálne upravené na jazdu dolu kopcom s klopenými zákrutami, vlnami či skokmi, s celkovou dĺžkou viac ako dva kilometre sa dobrovoľníkom podarilo vybudovať za mennej ako 20 dní. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Divoká jazda pre cyklistov

„V Trailparku Žehra sa jazdí spod vrcholu Kozej hory, z nadmorskej výšky 636 metrov nad morom. Z tohto bodu si cyklisti môžu vybrať, či zjazdia ľahší modrý trail, nazývaný aj Hradný flow, s dĺžkou 1650 metrov (m). Trúfnuť si môžu aj na náročnejší čierny trail, dlhý 730 m, ktorý sa na jeseň dočká predĺženia až na približne 1480 m,“ priblížila s tým, že náročnejšia trať dostala pomenovanie po iniciátorovi projektu Milošovi Kočišovi „Majkyho enduro trail“.

Ako Kočiš, zároveň predseda Urbárskeho a pozemkového spoločenstva Žehra, priblížil, dobrovoľníci sa pri výstavbe snažili čo najviac kopírovať prirodzený sklon terénu a vrstevnice.

Vlnenie terénu a klopenia zákrut trate zároveň navrhli tak, aby umožňovali plynulý prejazd. Spestriť ho má striedanie pasáží s rôznym sklonom.

„Väčšie výškové rozdiely na tratiach prekonávame pomocou klopených zákrut a skokov a keby si niekto predsa len povedal, že je to pre neho náročné, tak všetky prekážky majú aj možnosť obchádzky,“ doplnil.

Zanietení športovci

Podľa Vargovej Jurkovej je trailpark v Žehre príkladom, ako sa dajú v prípade nadšenia a vôle nápady na projekty zrealizovať. „Zanietení športovci okolo autora projektu Miloša Kočiša tu strávili hodiny a dni brigádami, jazdením a trénovaním, aby sa ich sen splnil a oficiálne mohli otvoriť miesto s dušou v nádhernej prírode tohto regiónu, v blízkosti pamiatok zaradených do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO,“ skonštatovala.

Súčasťou slávnostného otvorenia trailparku bola v nedeľu i výsadba stromu. Nadšenci pre les pod Kozou horou vysadili od začiatku výstavby parku v miestnom urbári už viac ako 1050 úžitkových drevín.

Trailpark Žehra je pre širokú verejnosť na vlastnú zodpovednosť otvorený nonstop. Jeho vznik podporil dotačný program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita sumou 15-tisíc eur.

Prečítajte si aj:

Otvorenie nového projektu cykloturistickej novinky na Spiši - Trailpark Žehra
4
Galéria
Zdroj: TASR/Veronika Miháliková
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM