Miroslav Pomajdík Správy

Psíčkari v Spišskej: V meste je vyše 1300 psov, aké plemená sú najobľúbenejšie?

Pes je údajne najlepším priateľom človeka a lásku vie skutočne opätovať úprimne a nezištne. Štvornohých kamarátov milujú aj Novovešťania.

Ilustračný obrázok k článku Psíčkari v Spišskej: V meste je vyše 1300 psov, aké plemená sú najobľúbenejšie?
Zdroj: TASR

Na ich lásku ku psíkom poukazujú aj čísla mestskej evidencie. V Spišskej je totiž aktuálne chovaných až 1312 psov.

Najviac je krížencov a yorkshirov

Na území mesta sa nachádza množstvo rozmanitých plemien. Štatistiku vedú kríženci, ktorých je 344. Za nimi nasleduje yorkshirsky teriér 78 kusov a prvú trojku uzatvára s počtom 58 jedincov nemeckých ovčiak. Každý majiteľ musí za svojho psa odviesť mestu daň. „V roku 2012 príjem na dani za psa bol 44 150 eur a v roku 2013 je k dnešnému dňu príjem na dani za psa v čiastke 39 130 eur,“ informovala Edita Sýkorová z Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi. Vybraté peniaze putujú okrem bežných výdavkov mesta aj na financovanie služieb spojených so psíčkarstvom, spomeňme kosenie vymedzených plôch pre psov, koše na exkrementy, vysávač a pod.

Zoznam evidovaných psov na webe

Novovešťania majú možnosť nahliadnuť do zoznamu psov chovaných na území mesta, ktorý sa nachádza na stránke mesta. Zoznam obsahuje údaje o adrese, kde je pes chovaný, číslo známky a plemeno psa. Zoznam nájdete TU.

Zaevidovaný musí byť každý pes, ktorý je držaný na území mesta viac ako 90 dní a je starší ako 6 mesiacov. Ak je pes chovaný (držaný) na území mesta Spišská Nová Ves a nie je nahlásený do evidencie psov, držiteľ psa sa dopúšťa priestupku, za ktorý mu môže byť uložená pokuta. „Majiteľ je povinný prihlásiť svojho psa do evidencie v lehote do 30 dní od uplynutia 90. dňa držby psa. Evidencia pozostáva z udania potrebných údajov vyplnením tlačiva, z predloženia očkovacieho preukazu a pri registrácii nového psa z obdržania evidenčnej známky. Tlačivo je k dispozícii na Mestskom úrade, Štefánikovo námestie č. 1, oddelenie územného plánovania a stavebného poriadku, II. posch., č. dv. 330 alebo na webovej stránke TU" píše sa na stránkach mesta.

Ako mesto postupuje pri neplatičoch ?

Mesto zaznamenalo tento rok aj podnety od občanov, ktorí nahlasovali ľudí s podozrením, že si nesplnili svoju povinnosť a za svojho psa neodviedli mestu daň. „Do 25. 7. 2013 oddeleniu územného plánovania a stavebného poriadku ktoré vedie evidenciu psov, bolo doručených 6 podnetov od občanov o chove psov,“ doplnila Edita Sýkorová. V prípade, že si fyzické, alebo právnické osoby neplnia svoje daňové povinnosti za psa, tak mesto tieto nedoplatky vymáha cez daňové exekučné konanie v zmysle Zákona o správe daní (daňový poriadok) č. 563/2009 Z. z.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM