Miroslav Pomajdík Správy

Raňajky: Zdroj energie na plnohodnotné fungovanie organizmu

Veľmi dôležitou súčasťou na začiatku dňa je poriadne sa naraňajkovať. Štúdie zisťujú, že veľa ľudí napriek tomu ráno vôbec nič neje. Raňajky by mali tvoriť asi 20 až 25 percent z nášho celkového denného príjmu energie.

Ilustračný obrázok k článku Raňajky: Zdroj energie na plnohodnotné fungovanie organizmu
Zdroj: Dnes24.sk

Na ráno je dobré dať si pečivo, ktoré je zdrojom sacharidov. Celozrnné pečivo je výživovo hodnotnejšie. Na pečivo je vhodné natrieť si nejakú nátierku. Maslo je výborný zdroj vápnika, rastlinná nátierka či margarín zase obsahujú viac nenasýtených mastných kyselín, vrátane esenciálnych. „Kvalitný tuk navyše zníži glykemický index sacharidovej potraviny. To znamená, že prijatá energia sa bude uvoľňovať postupne,“ vysvetlila Alžbeta Béderová zo Združenia pre zdravie a výživu (ZZV). Na pečive by nemal chýbať syr, alebo šunka, ktoré sú zdrojom bielkovín a zelenina. Na zapitie sa odporúča ovocná šťava. Takéto raňajky sa odporúčajú najmä pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie a deti v škole.

Nie je müsli, ako müsli

Ľudia by si mali dávať pozor aj na jogurt skombinovaný s müsli, lebo presladené a zapečené ovsené vločky obsahujú viac jednoduchých cukrov než vlákniny a keď ich skombinujeme so sladkým smotanovým jogurtom, prijatú energiu vydáte asi pri hodine tenisu. „Rovnako ako pri všetkých potravinách aj tu je dôležité, všímať si kvalitu. Pokiaľ uprednostňujete veľmi ľahké raňajky, vyberte si jogurt s nižším obsahom tuku a sušeným ovocím. Pre istotu si však pribaľte desiatu, aby vám energia nechýbala,“ radí Béderová.

Čo tak praženica?

Ľuďom ktorých práca si vyžaduje veľkú fyzickú záťaž, alebo keď sa cez deň chystáte na náročnú turistiku, ťažkú prácu v záhrade, alebo na dome, odporúča sa praženica so slaninou. Pri veľkej fyzickej aktivite dokáže vaše telo spáliť aj vajíčka a živočíšne tuky, ktoré sú zdrojom plnohodnotných bielkovín.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM