Jakub Forgács Rôzne

Rómske deti v škole? Kontrolujú triedy a poukazujú na zbytočne rozsvietené svetlá

Žiaci zkladných a materských škôl zo Spišskej aj okolia ukázali, že hoci sú ešte malí, aj oni vedia hospodáriť ekologicky. V rámci špeciálneho grantového programu sa do aktivít, ktoré majú pomôcť šetriť životné prostredie, zapojili i rómske deti. Tie sa so spolužiakmi pustili aj do čistenia Hornádu.

Ilustračný obrázok k článku Rómske deti v škole? Kontrolujú triedy a poukazujú na zbytočne rozsvietené svetlá
Zdroj: Dnes24.sk

Elektronický dotazník, čistenie rieky v blízkosti rómskej osady či nefalšovanú konferenciu v réžii žiakov – to všetko a ešte oveľa viac priniesol 5. ročník grantového programu Cena Embraco za ekológiu. Šestica škôl v stredu v Spišskej Novej Vsi predstavila, ako sa im ocenené projekty podarilo zrealizovať.

Podarilo sa im zaangažovať aj rómske deti

“Kým pre základné školy bola prioritnou témou úspora energie, premiérovo prizvané materské školy sa zamerali na oboznámenie detí so separáciou odpadu. Medzi ocenenými boli jednak dlhoroční úspešní účastníci programu ako Základná škola (ZŠ) Lipová, ale i nováčikovia spoza hraníc mesta, ktorí aktívne priblížili tému aj žiakom z rómskych komunít,” informovala Emília Gondeková z oddelenia Komunikácie a spoločenskej zodpovednosti v Embracu. Napríklad v Spišských Vlachoch vytvorili v rámci projektu „Zhasni a uvidíš slnko“ ekohliadky. Tretiaci cez prestávku kontrolujú triedy a všímajú si zbytočne rozsvietené svetlo, tečúcu vodu, otvorené okná a poriadok. „Aj keď je to možno pomerne skromný začiatok, na škole sú plní nadšenia z toho, čo sa im podarilo a najmä zo zaangažovania rómskych detí,” zdôraznila Gondeková.

Aj projekt „Voda nad všetky poklady sveta“ v Letanovciach prispel podľa nej k zvýšeniu ekologického a ekonomického cítenia žiakov. Za peniaze z grantu škola vymenila vodovodné batérie, žiaci, vrátane tých rómskych, pomáhali pri čistení rieky Hornád. ZŠ Hutnícka zo Spišskej Novej Vsi si v rámci témy „Najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje“ vytvorila vlastný e-learningový kurz pre žiakov o výbere optimálneho zdroja svetla či tepla. Výstup si vytlačili a venovali sa mu na hodinách. „Všímali si, na čo všetko energiu spotrebúvame a kde sa jej v domácnosti aj v škole spotrebuje najviac. Pokúsili sa aj o slovenský rekord v poskladaní obrazu korytnačky z plastových uzáverov fliaš,“ dodáva Gondeková.

Podporili ich sumou 8 000 eur

Z celej škály aktivít na ZŠ Lipová treba podľa nej vyzdvihnúť vedeckú konferenciu s plagátmi a 3D modelmi, ktorá poukázala na dôvody šetrenia, separovania, recyklovania, na globálne ekologické problémy. Žiaci o nich oboznamovali verejnosť aj počas letného podujatia Mesto deťom. “Ťahák ročníka ‚Ekovláčik – energeťáčik‘ dokončia na jar,” upozornila Gondeková. Celková výška finančnej podpory dosiahla tento rok 8 000 eur, pričom časť získali aj materské školy na uliciach Gorazdova a Jilemnického.

Piaty ročník programu Cena Embraco za ekológiu sa konal v čase, keď si Embraco pripomenulo 15 rokov pôsobenia na Spiši. Spoločnosť každoročne podporuje spišské neziskové organizácie a školy sumou približne 50 000 eur.

Foto: ilustračné

Cena Embraco za ekológiu
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM