Kultúra

Sedem rôznych inscenácií: V Spišskej už čoskoro štartuje divadelný festival

Sedem dní bude hostiť Spišské divadlo festival komorných inscenácií slovenských profesionálnych divadiel. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Ilustračný obrázok k článku Sedem rôznych inscenácií: V Spišskej už čoskoro štartuje divadelný festival
Zdroj: Dnes24.sk

Deviaty ročník pravidelného podujatia pod názvom Divadelný Spiš odštartuje už vo štvrtok 19. októbra a potrvá do 25. októbra. Okrem domáceho divadla sa na festivale predstavia aj divadlá zo Zvolena, Martina, Košíc, Trnavy, Nitry či Slovenské divadlo Vertigo z Budapešti. Prinášame vám program Divadelného Spiša 2017.

ILUZIONISTI

19.októbra o 19:00 – Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Zvolen

Kúzelná komédia o svete divadelných ilúzií. Inscenácia Iluzionisti prináša vtipné pohľady a názory zástupcov troch rozdielnych generácií. Divadelný herec Kazimír Kant trávi jeseň života v spomienkach na svoje javiskové postavy a zároveň v hypochondrickom očakávaní „smrteľných“ príznakov. Nečakane ho navštívi ambiciózna mladá žena s rukopisom divadelnej hry. Iskrivú výmenu názorov na život a divadlo pomaly vystrieda mužský záujem o túto mladú ženu. Skúsený herec s cynickým humorom i nečakaným šarmom glosuje jej názory, divadelné zákulisie i svoje súkromie…

ZOZNAMKA

20. októbra o 19:00 – Slovenské divadlo Vertigo, Budapešť

Zábavné hľadanie toho pravého muža, spestrené pesničkami a delikátnym nádychom erotiky. Tri herečky nám stvárňujú nezabudnuteľné postavy žien v mimoriadne vtipnej inscenácii plnej humoru. Podnikanie v zoznamovacom biznise je lákavé. V prípade tejto divadelnej veselohry hľadajú tri dámy troch, najmä serióznych, ale aj veselých, mužných, obetavých, vtipných, vzrušujúcich, skrátka mužov s veľkým M.

HRÁČI

21. októbra o 19:00 – Slovenské komorné divadlo, Martin

Tragikomický príbeh ľudskej ambicióznosti. Marek Geišberg a jeho vynikajúci kolegovia z martinského divadla sa nám predvedú v skvelej komédii o ľudských charakteroch z pera neprekonateľného majstra Gogoľa. Podvod ako životný štýl – podvádzanie ako zamestnanie, umenie, zmysel života. Táto inteligentná komédia bez kladnej postavy ponúka spoločensko-kritický obraz sveta, v ktorom nie je miesto pre morálne ideály.

MOJE BABY

22. októbra o 19:00 – Štátne divadlo Košice

Slovenská premiéra najlepšej írskej hry rokov 2008 a 2009. Tri skvelé herečky, ktoré sú známe z televíznej obrazovky v slovenskej premiére najlepšej írskej komédie na doskách Spišského divadla. Tri generácie žien – vnučka, matka, babička a jeden rok v ich živote. Hľadanie strateného otca, hľadanie potenciálneho partnera, hľadanie zmyslu života aj narodenie dieťaťa a jedna smrť, to všetko dostatočne vytvára rámec na vytvorenie mnohých komediálnych situácií, ktoré tieto herečky bravúrne stvárňujú.

PANIKÁRI

23. októbra o 19:00 – Divadlo Andreja Bagara, Nitra

Muži na pokraji nervového zrútenia – súčasná komédia s pesničkami. Známi slovenskí herci vytvárajú nezabudnuteľné komické postavy, ktoré v tejto komediálnej inscenácii nenechávajú diváka ani na okamih chladným, útočia na jeho bránicu od začiatku do konca. Panikári je príbeh troch kamarátov a ich pochybností, ako ostať skutočným mužom. Ako si zachovať svoje chlapské JA! Ako sa v dnešnom dynamickom svete nenechať prevalcovať ženami. Ako s nimi komunikovať, porozumieť im, preniknúť do ich vnútra…

SLUHA DVOCH PÁNOV

24. októbra o 19:00 – Divadlo Jána Palárika, Trnava

Najznámejšia komédia talianskeho majstra veseloherného žánru Carla Goldoniho. Sluha dvoch pánov je jedna z najpopulárnejších a najúspešnejších hier, ktoré uvádzajú divadlá po celom svete. Táto hra ponúka výnimočnú rolu pre majstrov hereckého umenia – hlavnú postavu sluhu Truffaldina, ktorý si trúfa naozaj na všetko. Každú situáciu a každý problém rieši originálnym a najmä vtipným spôsobom. Autor však o nič neochudobňuje ani ďalšie postavy. Hoci v hre ide o vážne veci lásky, ba aj o život, dominuje jej séria komických zámen, omylov a nedorozumení. V režijnom naštudovaní Juraja Bielika sa môžu diváci okrem plejády zábavných postáv a situácií tešiť aj na živý hudobný sprievod.

DÁMSKY KRAJČÍR

25. októbra o 19:00 – Spišské divadlo

Na záver festivalu si budú môcť diváci vychutnať francúzsku situačnú komédia plnú komických situácií, zvratov, klamstiev a snahy vymotať sa z nich v podaní domáceho divadla. Režisér prof. Ľubomír Vajdička, ktorého inscenácie hier G. Feydeaua sa hrajú na javisku SND v Bratislave zvyčajne niekoľko desaťročí, naštudoval jednu z jeho najznámejších komédií s hercami Spišského divadla. Georges Feydeau je považovaný za zakladateľa moderného poňatia situačnej komédie. Témy jeho hier sú hlavne o milostných podvodoch a nedorozumeniach, kde všední ľudia musia pohotovo reagovať na nečakané prekvapenia, ktoré sú na nich nachystané. Publikum si získal príbehom o klamárovi, doktorovi Moulineauxovi, ktorý s neobyčajným dôvtipom úspešne skrýva svoj pokus o neveru pred dôverčivou manželkou a podozrievavou svokrou až do chvíle, kedy si prenajme byt – bývalú krajčírsku dielňu. Okolnosti ho prinútia predstierať, že je dámskym krajčírom.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo Spišskej a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM